Bangkok je čím dál bláznivější

Tohle město je čím dál tím bláznivější. Ještě deset let a bude tak cool a pop a hip, že bude k nevydržení. Shopping na Siam Square dosahuje infernálních rozměrů. Probíhá sushi-boom. Půlka studentů a studentek má školní uniformy vytuněné tak, jak by právě vyskočili z mangy.

Frčí tu obrovské old style brýle s černými rámečky. Invaze z padesátek. Sem tam se nosí jen obroučky, bez skel. Holky se odbarvily na zrzavo. Kluci si natužili vlasy do špiček. Začaly se nosit kraťasy, velmi úsporné topy a tetování. Příležitostně se cospleje. Nic z toho před pár lety nebylo zvykem. Vůbec, zdá se, jako by tu probíhala nějaká kreativně-individualistická revoluce. Samozřejmě, individualistická po thajsku ;)

Nic se neztrácí

Zdá se, jako by tu věci jen přibývali, nic se neztrácí. Siam Square je pořád bludiště malinkých obchodů, kde koupíte vše, co bude zítra v Thajsku cool. Růžové kapsáče, pásky s květinovým potiskem, kovbojské klobouky. Samozřejmě designová trička. Přes ulici ale přibyly nové shopping mally. V tom nejdražším, Siam Paragon, prodávají Maserati, golfové hole a oblečení značek tak drahých, že je ani neznám. Džíny od G-Star za osm tisíc bátů (cca 4 500 Kč) tam jsou spíš levnější záležitost. Levi's patří mezi opravdový low-cost. Jezdí po něm elektrická vozítka s řidiči v uniformě, která vás svezou, kam si řeknete. V suterénu je oceánium, na kterém se můžete proplout na lodi se skleněným dnem nebo se potápět se žraloky. V posledním patře IMAX a patnáctisálový multiplex. Kolem Siam_square je tak kolem padesáti kinosálů.

A přibývá i jídlo! Stánek s nejlepším vepřovým curry se zelenými lusky a smaženými vařenými vejci v medové omáčce na rohu u 7-Eleven v Banglamphu je tu pořád. Ale vyrojily se tu stánky s grilovanými banány, které mívali jen v Kambodži. Kromě grilovaných kebabů, klobás a masových koulí je teď můžete dát i udělané v páře. Nebo smažené. Ve stanicích Nebeského vlaku a v supermarketech probíhá sushi-boom.

Doprava je strašidelná

Nebeskému vlaku přibyly dvě stanice. Za řekou. Jezdí do nich zadarmo. V ulicích pod ním přibylo dopravy. Bývala strašidelná. Teď je strašidelnější. Ulice jsou ve špičce zacpané taxíky a autobusy, nic se třeba dvacet minut ani nehne. Opravdu žádné popojíždění. A ulice tu mají běžně třeba čtyři pruhy v jednom směru. Město plánuje nakoupit ke stávajícím čtyřem tisícům autobusů další čtyři tisíce.¨

Dřív jsem Nebeským vlakem jezdil jen do školy, páč se mi zdál moc drahý. Dnes – ač je dražší než býval – ho kvůli dopravě pod ním používám běžně. Doprava pozorovaná z jeho výšin je ale také zábavnější. Páč taxíkům přibyly barvy. Jsou růžové a modré a zelené a žluté a oranžové a tradičně zeleno-žluté a modro-červené. Ulice jak balení lentilek.

Snad jen tuk-tuků, zdá se, ubylo.

Dopravy také přibylo. U stanice Nebeského vlaku National Stadium, pár set metrů do Siam Square.
Taxíkům přibyly barvy. Ulice jak balení lentilek.