Benzín z flašky v Cabo da Rama, bez mapy džunglí

„Je to jak kulisa z filmu. James Bond by na ní mohl potkat Bond Girl nebo zastřelit Muže se zlatou zbraní,“ popisoval Ditch pláž v Cabo da Rama. „Je to tak deset kilometrů na sever. Zaparkuješ nahoře na útesech a slezeš po nich dolů. A ze všeho nejdůležitější, je tam bar.“

Rachotící příboj, balvany a útesy, mávající palmy nad pískem. Liduprázdná. Tedy než přijeli Indové na výletě. Dva autobusy. Rozbalili piknik, pustili hudbu z mobilních telefonů – každý něco jiného – a začali hrát fotbal. V Indii! Kde fotbal nikoho nezajímá a všichni jedou v kriketu.

Motorka sebou začala při cestě do kopce škubat a nahoře to zabalila úplně. Prázdná nádrž. A jak jsem v zápětí zjistil, celou dobu jsem jel na rezervu. Tedy prázdná zcela. Ovšem měl jsem štěstí, celé to nastalo asi dvacet metrů od přistřešku, kde prodávali sušenky, limonádu a benzín z flašky. Že není stejný, jako od pumpy, jsem poznal v zápětí. O něco míň to jelo a o něco víc to rachotilo. Ale motorka nebyla moje, že.

Páč silnice byla zábavná, zatáčky, z kopce do kopce a skoro žádný provoz, pokračoval jsem z Cabo da Rama dál na sever. Zastavil jsem se v rybářské vesnici Betul, kde na mě zuřivě štěkali psi a usmívající se Indové opravovali rybářské bárky vytažené na břeh mezi palmy na pláži. A pak dál ústím řeky voda všude kolem a pak najednou byla silnice široká a spousta provozu a cedule Madgaon 1 km. Největší město na jihu Goa. Kde se ukázalo, že k řízení v Indii nejsou třeba zkušenosti, ale reflexy. A jak říkal taxikář v Delhi, k přežití potřebujete „hodně dobrý klakson, hodně dobré brzdy a hodně štěstí“.

Po pár kolech po náměstí jsem se vymotal ven a zpět do Agondy se vypravil vnitrozemím přes hory. Po silnicích, kde snad nikdo nejezdí (a také podle toho vypadají). Bez mapy – ale i kdybych nějakou měl, nijak by mi to nepomohlo. Vesnice nejsou označené, směrové tabule velmi sporadické, takže stejně nevíte, kde jste. Skrz tropické lesy. Ještěři přes cestou. Liány nad silnicí. Černá lesklí buvoli se zakroucenými rohy v zatáčkách. A nakonec závora s vykuleným policistou: „Odkud jedeš?“ – „Z Madgaonu“. – „Tudy?!“ – „…Ano?“ To ho uklidnilo a následoval klasický indický rozhovor (země, jméno, práce, India good?). Že nemám helmu mu nevadilo (helma je v Goa povinná).