Brahma upustil květ lotusu

V poušti uprostřed Rajastánu jsou tři jezera. Může za ně Brahma, bůh, který vždy stvoří svět poté, co ho Shiva zničí. Brahma na počátku světa upustil květ lotusu, aby zabil démona. V místech, kam dopadly okvětní lístky se zázračně objevila voda. Brahma pak svolal kompletní hinduistický panteon a u největšího ze tří jezer se sešlo nějakých 900 000 nebeských bytostí.

Dnes u jezera stojí Pushkar, jedno z nejsvatějších indických měst. A protože je to jedno z nejsvatějších měst, je striktně vegetariánské a jsou tu zakázané drogy a alkohol – nepočítáme-li ovšem všudypřítomný bhang, který se vyrábí z marihuany a který je tu legální.

Kolem jezera je padesát dva ghatů (schody do vody). Po nich se potulují krávy a z amplionů burácí celý den hudba: od vzdáleně náboženských songů, přes bolywoodské soundtracky až po Rolničky, rolničky ve velmi indické orchestraci. U bran ghatů postávají brahmáni (nejvyšší kasta, kněží). Nedávate-li chvíli pozor, už máte v ruce květ lotusu a brahmán vás vede k jezeru. Následuje opakování motliteb a házení okvětních lístů po vzoru Brahmy do vody. Nakonec vám uváže červený provázek kolem zápěstí pravé ruky a zkasíruje o příspěvek. A většina brahmánů je řádně zkorumpovaných a prolhaných. Klidně vám řeknou: „Kolik dáš, je na tobě. Stačí málo, třeba pět, deset nebo dvacet dolarů. Ale hodně cizinců dává i víc.“ Dal jsem Rs 51 (cca dolar) a tvářil se velmi nespokojeně (Indové dávají Rs 21 nebo Rs 31). Zdá se, že když v Indii dojde na „paying respect“, důležité je „paying“, nikoli „respect“. Ale dostal jsem ten červený provázek a tak už mě s květinami tolik nepronásledují. Což byl, ehm, jediný důvod, proč jsem celé taškařice zúčastnil. Indové se v jezeře i koupou. Nazí. Na pláži by se přitom nesvlékli ani do plavek.

Všechna akce kolem jezera bývala dřív mnohem zábavnější. V jezeře totiž žili lidožraví krokodýli. Ale páč brahmáni jsou striktní vegetariáni a každý život považují za posvátný, nemohli s tím nic udělat. Krokodýli si tedy nerušeně žrali koupající se poutníky. Zasáhli až Britové. Krokodýli vylovili za pomoci sítí a přesunuli je. Kupodivu je nepostříleli – pravděpodobně se báli povstání v Pushkaru.

Na hlavním bazaaru prý deseti patnácti lety bylo jen pár stánků s náboženskými cetkami. Dnes je to kilometrová řada obchodů s tričkami „India“ a „Rajastan“ a s psychedelickými vzory, šperky z velbloudích kostí a falešného stříbra, ze dřeva vyřezávanými slony a keramickými velbloudy, pohledy, bubny, píšťalami a bylinnými ajurvédickými lektvary. Mezi tím kavárny chrlí banánové palačinky a falafel a bhang lassi. Náboženské cetky ale mezi tím vším zůstaly, Indů tam pořád potkáte víc než cizinců a stačí zahnout do postranních uliček nebo sejít na některý méně oblíbený ghat a propadnete se těch deset patnáct let zpět v čase. Ne-li více.

Největší pushkarskou atrakcí je ale každoroční velbloudí trhKartik Purnima.

Pár fotek

Ghaty.
Sušení sárí po koupeli.
Che Guevara a hinduistická božstva.