Diwali, to jsou vánoce a silvestr dohromady

Na konci října nebo začátku listopadu, podle toho jak to Měsíc rozhodne, slaví v Indii Diwali. Největší a nejdůležitější hinduistický svátek. Něco mez našimi vánocemi a Silvestrem. S trochou Apokalypsy. Všude světla, barevné blikající řetězy z žároviček, nápisy „Happy Diwali“ na výlohách obchodů. Slevy na všechno a nakupující hordy – koupě něčeho nového na sebe během Diwali prý přináší štěstí. Sotva se setmí, propukne pyrotechnické inferno, které vydrží do až do rána. Dělobuchy jeden za druhým, rakety, které většinou jen vylétnou nahoru a zhasnou, děti pobíhající s římskými svícemi chrlícími oheň v rukou. Samozřejmě motlitba a oběť bohům, vyměňování sladkostí, velmi barevná sárí a pár nepřiměřeně chlastajících Indů.

Stačí ale neprozřetelně zahnout do špatné ulice a jste v půlnočním Mogadišu, silvestrovská atmosféra je na první pohled ta tam. Řítící se baráky, ohořelý vrak auta pohozený na rohu, sutiny, dým, výbuchy všude kolem, flak v dálce a oheň v sudech. Jen se vás nikdo nepokouší zabít, všichni se na vás kření a přejí „Šťastné a veselé Diwali.“

V mém sousedství se podařilo třem rodinám (předpokládám) omylem odpálit celou zásobu pyrotechniky najednou – neopatrně upuštěná sirka a následuje cosi, co připomíná výbuch muničního skladu (a ono to tak vlastně je ;).

Pes: Byl jsem interviewován pro indickou televizi před svítícím a blikajícím nákupním centrem ;)

Pár fotek