Eskalace v Hong Kongu

Hong Kong je skvělé město pro lenochy. Všude jsou eskalátory. Nejen v metru, ale i v pěších mostech. A jeden dokonce v ulicích města, aby rozmazlení leniví obyvatelé nemuseli šplhat do kopce.

Říká se mu Mid-levels Escalator. Otevřeli ho v 1993. Vede z Des Voeux Road v Central na Conduit Road v Mid-levels. Je dlouhý osm set metrů, převýšení něco přes sto třicet. Celá cesta trvá dvacet minut. Pěšky je to rychlejší, ale eskalátor si v hongkongském prádelním počasí víc užijete. Každý den si ho užije přes padesát tisíc lidí. Ráno, když je čas na cestu do práce jede dolů, po desáté dopoledne otočí a jede nahoru.

Vláda eskalátorem plánovala přistřihnout automobilovou dopravu v Mid-levels. To se nestalo. Stalo se něco neplánovaného. Mezi CentralMid-levels to bývala upadající částí města. Bylo to do kopce a kromě opotřebovaných činžáků s levnými nájmy tam nic nebylo. Jenže po eskalátoru se začali vozit obyvatelé z bohatých Mid-levels do práce a z práce. Turisti se taky začali vozit. A kolem se vyrojily kavárny a restaurace a bary. Spousta z nich v prvních patrech baráků, v úrovni eskalátoru. Pak někdo vymyslel název SoHo (South of Hollywood Road) a byla z toho cool čtvrť. Prodavači rýže, řezníci a tiskaři pekelných peněz, kteří v SoHo sídlili před eskalátorem to postupně zabalili. Buď výhodně prodali nebo si nemohli dovolit rostoucí nájmy a prodat museli. SoHo dnes není levná čtvrť.

Pes: A to nejlepší: eskalátor je zadarmo! V ďábelsky drahém Hong Kongu skvělá věc.

Pár fotek