Hashima je na Google Streetview

Hashima, opuštěný ostrov deset kilometrů na jih od Nagasaki. Ještě před třiceti lety jedno z nejhustěji obydlených míst na světě. Na těch 560 m2 skály býval uhelný důl a a pětitisícové město. Dnes prázdné ohlodané betonové ruiny. Japonci znají ostrov spíš pod přezdívkou Gunkajima – Ostrov, co vypadá jako bitevní loď. Zbytek světa ho spíš zná jako padouchův ostrov ze Skyfall, posledního Jamese Bonda. (Ve skutečnosti se ale natáčelo v kulisách v Pinewood Studios nedaleko Londýna.)

Tak ten si můžete prohlédnout na Google Streetview. Je tam k vidění všechno. Prázdné byty. Nesmazané tabule ve škole. Ani nemusíte vstát z křesla v obýváku. Pěkně z pohodlí domova. Přesně tak se už pár minut po Hashimě užasle procházím. Je to skoro jako doopravdy. Vlastně ne. Není. Ani trochu.

Podobně si můžete projít také Grand Canyon. Chystají se Galapágy. Sakra, na světě by přece měla být místa, kam se jen tak někdo nepodívá. Která jsou daleko. Na která se dostat je obrovská dřina. Se streetview je to jako se vším – když něco získáte, zároveň o něco přijdete. Jen někdy je cena tak dobře maskovaná, že si ani nevšimnete, když ji platíte. Teď si každé místo projdete na streetview. Už vás nic nepřekvapí. Tajemství a exotika jsou pryč. „Svět býval větší,“ chtělo by se říct. Ale nějak se nemůžu zbavit pocitu, že pravdu měl spíš Jack Sparrow: „Svět je pořád stejnej. Jen je v něm všeho míň.“

Tím bych mohl skončit. Bylo by to jen takové neškodné nostalgické brblání nad stavem světa a pokrokem, který se nedá zastavit. A bylo by to k ničemu. Jak už to tak s brbláním bývá. Takže to uděláme jinak. Od dneška žádné streetview procházky po místech, kam bych se chtěl někdy podívat. A platí to i pro místa, kam bych se chtěl znovu někdy podívat.