Jak obnovit Windows na Eee 901 z USB klíčenky

Když si důkladně zavirujete Eee, jako se to povedlo mě v Indii, a potřebujete obnovit systém, čeká vás moře zábavy. Eee nemá DVD mechaniku. Nástroje pro obnovu k němu dostanete na DVD. V manuálu vás instruují: „Připojte externí DVD mechaniku…“

Že jí nemáte? Že to chcete provést z USB klíčenky? To je váš problém. Na záchranářském DVD nástroj pro výrobu záchranářské USB klíčenky není. (Sakra proč?) A vyrobit jí je docela mise. I když nakonec – po několika hodinách experimentování s MBKT, BBIE, USB utilitou HP, USB utilitami Dellu, BartPE a dalšími – se to celé ukázalo velmi jednoduché. Postup následuje.

Co budete potřebovat

 • USB klíčenku, 4GB (nebo víc) jsou tak akorát.
 • Originální záchranářské DVD, které jste dostali k Eee.
 • PeToUSB.
 • WinRAR (resp. cokoli, co rozbalí ISO image).
 • Počítač s Windows, DVD mechanikou a USB. (Nejlépe nezavirovaný. I když by to nemělo vadit – myslím, že snad nic není schopné běžet ve WinPE a ještě rovnou infikovat systém právě obnovovaný z image. Ale možná se pletu, stejně jako když jsem si myslel, že pro Windows nikdo nepíše polymorfní viry infikující spustitelné soubory.)

Postup obnovy

 1. Pomocí WinRAR rozbalte winpe.iso ze záchranářského DVD. Já rozbalil do C:\WINPE.
 2. Otevřete soubor C:\WINPE\minint\SYSTEM32\WINPESHL.INI v Poznámkovém bloku a změňte jeho obsah na: [launchApp]

  AppPath=x:\ghost32.exe
  (Tím nastavíte ghost32.exe jako výchozí spouštěnou aplikaci – Eee mapuje bootovací klíčenku jako disk X:).
 3. Připojte USB klíčenku a spusťte PeToUSB. Zadejte mu cestu k rozbalenému WINPE.ISO (v mém případě C:\WINPE), vyberte klíčenku, zaškrtejte volby jak ukazuje obrázek níže a klikněte na Start. PeToUSB se vás ještě zeptá, zda má vše na klíčence přepsat, tak mu to odsouhlaste.
 4. Ze složky /Recovery/ na záchranářském DVD na klíčenku nakopírujte soubory EEEPC1.GHOEEEPC2.GHO.
 5. V BIOSu nastavte USB klíčenku jako primární disk a vyberte jí jako bootovací zařízení. Klíčenka musí být připojená, jinak to nepůjde.
 6. Nabootujte z USB klíčenky. Spustí se Windows PE a v nich Symantec Ghost. Local > Disk > From Image a nechte obnovit EEEPC1.GHO na systémový (tj. 4GB) disk a EEEPC2.GHO na ten větší (obvykle 8GB). Jde to nečekaně rychle, sotva pět minut na jeden image.
 7. V BIOSu nastavte zpět bootovaní z interního disku, spusťte systém a tadáá, jste tam, kde jste byli, když jste Eee poprvé zapnuli.

Vychytávka je, že Symantec Ghost umí image i vyrobit. Takže poté, co si vše nakonfigurujete, nainstalujete a odinstalujete (koho zajímá Star Ofiice, že), můžete z USB klíčenky tovární image smazat, opět z ní nabootovat a nechat si vyrobit image vlastní.

Postup by měl přiměřeně fungovat i s ostatními modely Eee.