Jak voní Isaan

Mám namířeno z Nong Khaichrámu v Phu Tok. Tenhle lehce neuvážený výlet na motorce je můj první pořádný pohled na Isaan. V Thajsku jsem byl tolikrát, že to ani nespočítám. Dohromady určitě víc než rok. Ale Isaan, ten obrovský kus Thajska na severovýchodě, ten jsem zatím neviděl. No co, většina Thajců tu taky nikdy nebyla.

Rýžová pole až k zakouřenému obzoru se střídají s kaučukovými plantážemi. Kolem cesty krávy rozvážně přežvykují. Buvoli se rochní v bahně. Ze silnice zmateně zdrhají slepice. Archetypální thajský venkov. A taková je prý celá provincie. Isaan je zdaleka nejchudší část Thajska. Hlavním zdrojem příjmu tu je zemědělství. Přitom se to tu pro pěstování čehokoliv vůbec nehodí. Písčitá půda bez živin. Dlouhá sucha. Není divu, že průměrný příjem na hlavu tu je jen třetina celothajského průměru.

I proto odtud je většina voličů Thaksina, snad prvního thajského politika, který si jich všimnul a dokonce jim něco nasliboval. A také snad všichni taxikáři v Bangkoku, dělníci na tamních na stavbách, zametači ulic a prostitutky. I ti, co se přestěhovali do měst, zůstali takovými dobrosrdečnými vesničany. V Thajsku jsou známí jako neškodní, přátelští, pracovití a veselí lidé, kteří se bez rozpaků smějou vlastním vtipům.

Isaan je země thajských kovbojů, kohoutích zápasů, morlamu (isaanská lidovka, co zní jako asijský mix psychedelického rocku, rapu a pouťové odrhovačky). Pochází odtud thajský rockový dinosaurus Ad Carabao. Nejvíc ale proslul fermentovanými klobásami s kapkou citronové šťávy, salátem z mletého masa a máty laap a svatou trojicí grilovaný kuře-lepivá rýže-papájový salád som tam.

A nemluví se tu thajsky. Zjišťuju, když se ptám v Bueng Kan na cestu k chrámu Wat Phu Tok. Mluví se tu isaansky. Isaanština je prý dialekt thajštiny. Kecy. Je to zakuklená laoština. Takže mi zní povědomě, ale nerozumím ani slovo. Pocit, který moc dobře znám z Laosu. Však se také říká, že zde žije víc etnických Laosanů než v celém Laosu.

A jak tedy voní Isaan? Jasně, že tím slavným grilovaným kuřetem a kouřem z dřevěného uhlí, na kterém se griluje.