Kathmandu je mezi smažkami vyhlášenější než Indie

Kathmandu vypadá tak nějak maoisticky. Jako byste transplantovali ošuntělost osmdesátek v Praze pod Himálaje. Přimíchali rozvojovou zemi. A přivezli hipíky a trekkery v goretexových kalhotách.

Všichni cizinci bydlí v Thamelu. Skoro jako Khao San Road v Bangkoku. Sotva vyjdete z hotelu, pouliční dealeři se vám snaží prodat tygří mast a indické hlavolamy. A hulení. Ze všeho nejvíc hulení. Po cestě od hotelu na hlavní thamelskou křižovatku na mě vždy zasyčelo aspoň pět dealerů. Byly to sotva dvě minuty chůze. Po chodnících posedávají hipíci a čtou si knihy o hinduismu. Ale víc než hipíků je tu těch trekkerů v goretexových kalhotách. A víc než hulení se tu prodá capuccina, tvarohových koláčů, bagelů se smetanovým sýrem. Kavárny machrují s WiFi internetem zadarmo.

Mírně nezapadám. Do Nepálu jsem se vypravil jen proto, že je po cestě do Tibetu. Nesmažím. Netrekuju. Myslím, že trekování se dost přeceňuje. Dva týdny chůze k Mount Everestu a týden zpět nebo deset dní kolem Anapurny mě moc neláká. Zvlášť když je tam v noci -10 °C. Ale Kathmandu se mi líbí. I s tou pověstnou děsivou dopravou a znečištěním. S Tibeťany, jejich buddhistickými chrámy a stupami. Se zadrátovaným nebem. A s chrámem boha bolesti zubů.

Jo a taxíky tu mají metr a řidiči ho bez řečí používají.

Pár fotek

Kathesimbhu Stupa
Chrámy na Durbarském náměstí.
Královský palác na Durbarském náměstí.

Bůh bolesti zubů

Chrám boha bolesti zubů.
Kolem chrámu jsou desítky ordinací zubařů.

Bodhnath Stupa

Swayambhunath