Když počkáš pět minut, pozvu tě na čaj

V Tabrizu mají Modrou mešitu a obrovský krytý bazar. Prý největší na světě. Celkem 35 km uliček s obchody. Nic pro turisty. Boty, zlato, oblečení, koberce, cukr, maso, kýble, košťata a tak. Pak je tu ještě citadela, kde se ve středověku popravovalo shozením ze zdi. Jedna žena údajně zázračně přežila, když její chador zafungoval jako padák.

Největší atrakcí jsou ale turistické informace a konkrétně Nasser, který tam pracuje. Odchytává turisty, napájí je čajem, mění jim kdesi v bazaru peníze za velmi výhodný kurz, doporučuje restaurace a na požádání organizuje výlety po íránském Azerbajdžánu. „Všechno zadarmo,“ říká, „platí to íránská vláda.“ (Taxíky na výlety se samozřejmě platí, až tak štědrá vláda není.)

Umí pár slov česky, takže kromě „Dobrý den, jak se máš“ mi také řekl, že Ahmadínežád je „čůrák“, že za jeho vlády se všechno zhoršilo, vše je drahé, inflace si pádí a volby příští rok určitě nevyhraje. Chatamí byl machr, před ním se nosily jen černé šátky, vlasy se ukazovat nesměly a sandály bez ponožek byly nemyslitelné. Chatamí to nejen povolil, dokonce to propagoval.

Elgoli Park

Na jihovýchodě Tabrizu je Elgoli Park. Mají tam lunapark s ruským kolem, jezírko, na kterém se můžete svézt na motorovém člunu a převracet nebožáky, kteří si půjčili jen kajak, spoustu zevlovacích laviček a zlotřilé prodavače mrkvového džusu se zmrzlinou.

Podle Nassera se do Elgoli Parku má chodit k večeru, páč to je tam nejvíc lidí na pozorování, ale hlavně spousta „pěkná kočka“, ale pozor, i „děvka looking for client. Do you say client in Czech?“ A opravdu, buď byla v parku spousta sebejistých Íránek, které se nebály říct cizinci „Hello“ a ještě se usmát, nebo to byl ten druhý případ. (Poznámka: Za nemanželský – a tedy i předmanželský – sex údajně můžete v Íránu dostat trest smrti.)