Mám v ruce cihlu opia a hroudu hašiše

Hašiš vlevo, opium vpravo

Peshawar leží pár kilometrů od Kmenových území. V nich nemá pákistánská vláda žádnou autoritu (podle zákona!), spravují je samy kmeny. Toto uspořádání převzal Pákistán od Britů, když dostal nezávislost, a slíbil ho zachovat. Právě v Kmenových území má (údajně) základny Taliban, v jedné z vesnic (Darra Adam Khel) se vyrábí doslova na koleně kopie zbraní (od pistolí po samopaly). Zatímco v Pákistánu potřebujete k držení zbraně licenci, v Kmenových území prostě jdete a tu pušku si koupíte. Tato část země je pro turisty nepřístupná – a konec konců, ona je uzavřená i pro nekmenové Pákistánce. Vypravil jsem se tam na návštěvu za náčelníkem Afridského kmene.

Má dům na Pašeráckém bazaaru, jen pár metrů za hranicí Kmenových území. Kdybyste o tom nevěděli, ani to nepoznáte. Jen čára na zemi a hlídač v budce. Žádný nápis, závora, nic. Náčelník seděl rozvalený na pohovce v klimatizované místnosti. Na podlaze se válely samopaly a zásobníky, kolem posedávalo pár poskoků a všichni sledovali Toma a Jerryho.

Náčelník mi půjčil kus opia a hašiše a ukázal mi falešné bankovky, které tisknou v Afghánistánu. Pět set rupií vypadalo celkem obstojně, s kovovým proužkem a mírně rozpitým vodotiskem. Stodolarovka byla sice natištěná skvěle, ale papír byl už na první dotek jiný. Dá se prý ale najít i lepší kvalita a $100 koupíte za cca 1000–2000 rupií (200–400 Kč), podle množství. Nakonec se mi náčelník pochlubil svou osobní pistolí. ČZ. Neopomněl zdůraznit, že je lepší než čínské kopie – protože zatímco ČZ má zásobník na jedenáct nábojů, čínská kopie jen na osm. A prozradil mi, že každý den se na něj přijede podívat tak pět, někdy i deset cizinců.

Nechal jsem ho tedy sledovat Toma a Jerryho a šel si prohlédnout Pašerácký bazaar. Žádná romantika. Beton, kovové žaluzie ve výlohách. Ledničky, televize, iPody. Takový špinavější Hong Kong. Jedné části se říká Bush Bazaar. Prodává se v ní jen zboží Made in USA. Ukradené z dodávek pro americkou armádu v Afghánistánu. Koupíte tam sluneční brýle O'Neill, armádní nože a dalekohledy, burákové máslo a javorový sirup. Za třetinu ceny oproti Evropě.

Pár fotek

Náčelník je vpravo