Mojžíš a Ježíš, známá dvojka

Když se rozhlédnete z Řípu, krajina vypadá tak nějak přátelsky. Není ohromující ani nevýslovně nádherná. Je taková celkem obyčejná. Ale vypadá, že by to mohlo být bezva místo pro život. Praotci Čechovi se dá celkem rozumnět.

Teď nestojím na Řípu. Rozhlížím se z hory Nebo v Jordánsku. Stejně jako Mojžíš, který odtud po 40 letech putování pouští spatřil zemi zaslíbenou. Nechápu, čím ta vyprahlá pustina Mojžíše oslovila. Nechápu, že mu na to Izraelité, které vedl z Egypta, skočili. Žlutá sežehlá polopoušť. Ne vysloveně nepřátelská, ale rozhodně ne přátelská. Možná vám po 40 letech v poušti začnou i žluté sežehlé polopouště připadat přívětivé…

Kde pokřtili Ježíše

O den později v Betánií za Jordánem. Tady byl s největší pravděpodobností pokřtěn Ježíš Kristus. Místo odpovídá popisu v Bibli i v pozdějších pramenech. Ví se, že tu působil Jan Křtitel. A ví se, že tady někde se tou správnou dobou Ježíš potuloval.

Poušť, světlý šedý prach. Jak opuštěné staveniště. Slunce tak prudké, až musím přivírat oči. Tenkrát, před dvěma tisíci lety, Jordán prý býval široký přes sto metrů a jeho delta a celé údolí bývaly zelené. Rostly tu palmy a papyrus a ovocné stromy. Ale i tenkrát jen pár kilometrů od řeky začínala vyprahlá poušť a pustina.

Jordán je obklopen vyprahlou rozpálenou polopouští.
Těsně kolem Jordánu rostou zakrslé tamaryšky. Je tu takové horko, že vzduch voní jejich rozpáleným dřevem, stejně jako v sauně.

Hořící keře

Dnes tu rostou jen zakrslé tamaryšky. Vzduch voní jejich rozpáleným dřevem. Stejně jako voní dřevo v sauně. Takové je tu horko. Když dojdu k řece, asi bych měl být zklamaný. Je to jen takový větší potok. Většina vody se používá pro zavlažování. Přesto, když ji uvidím, jako by to vše do sebe zapadlo. Najednou tomu všemu rozumím. Hořícím keřům. Ježíšovi. Křesťanství. Všem těm falešným prorokům a mesiášům.

Okolí Mrtvého moře a Jordánu je země, kde lidé budou potkávat mluvící hořící keře s božím poselstvím. Je tu horko. Je to tu 400 metrů pod úrovní moře. Vzduch je tu hustší. Větší tlak a víc kyslíku. Jak říkal Tyler Durden: „Oxygen gets you high.“ Tady budete mít vidiny. A když pak půjdete několik dní rozžhavenou prázdnou krajinou bez stínu, pak křest – žádné moderní pocákání vodou v kostele, ale pořádné tradiční ponoření celého těla do řeky – bude mystický zážitek. Dotek Boha. Extáze. Naprostá očista a znovuzrození. Nehledě na to, jestli něco jako Bůh existuje.

Z mocné řeky Jordán je dnes jen takový líný potok. Napravo turisté v Jordánsku, nalevo turisté v Izraeli.
Před pár tisíci lety byl bazén pod schodištěm napájen vodou z Jordánu. Tady byl s největší pravděpodobností pokřtěn Ježíš.