Na Adamův špičák se leze po půlnoci

Na Adamově špičáku, páté nejvyšší hoře Srí Lanky, je stopa otisknutá v kameni. Buddhisté věří, že je to stopa Buddhy. Muslimové mají za to, že stopu zanechal Adam, který zde údajně poprvé šlápl na zemský povrch po vyhození z Ráje. Hinduisté poněkud vlažně tvrdí, že stopa patří Šivovi. A portugalští kolonizátoři to prohlásili za stopu Sv. Tomáše, ale to už nebral vážně nikdo.

Ač si stopu přivlastňuje kdekdo, Adamův špičák je buddhistické poutní místo a na jeho vrcholku najdete buddhistický chrám a žádný kostel, mešitu, ani Šivovu svatyni. Nahoru se obvykle leze z Dalhousie, sedm kilometrů pod kopcem. Převýšení něco přes tisíc metrů. Pět tisíc schodů. Posledních tisíc pod vrcholem tak prudkých, až to vypadá, že spadnete dolů.

V poutnické sezoně jsou v noci schody osvětlené a nahoru se drápou davy lidí, včetně malých dětí, starců a jednonohých. Průvodce tvrdí, že výstup trvá kolem čtyř hodin. Ale za dvě a půl se to dá v pohodě zvládnout. Takže zjistíte, že vstávat v půl druhé ráno bylo zbytečné a pak se budou hodit chrámy konzumu po cestě, kde se můžete napájet čajem a futrovat sušenkama… A koupit si čepici do zimy za padesát rupií (cca deset korun). V noci tam zima je. Čepici jsem si koupil. Oranžovou. Značky Red Kap (Červená Chepice).

Východ slunce je sice spektakulární, ale hlavní atrakcí je stín. Po východu Špičák vrhá stín, který jako by se vznášel ve vzduchu. Stín je ovšem podezřele pravidelný a moc neodpovídá tvaru hory. Buddhisté pro to mají vysvětlení. Stín podle nich není stínem hory, ale je zázračným zjevením svaté trojice: Buddhy, jeho učení a komunity mnichů.

Jako obvykle, cesta dolů horší než cesta nahoru.

Pes: Vstávat v půl druhé ráno se mi, pravda, moc nechtělo. Ale zas to pěkně pasuje k nočním výstupům na MilešovkuBořeňKlíč… A v budoucnosti se k tomu přidá Sněžka. Ale na to se budu muset nejdřív vrátit… A to jen tak nebude ;P

Pár fotek

Vrcholek hory je při východu slunce plný lidí.
Krátce po východu slunce vrhá Adamův špičák stín, který jako by se vznášel ve vzduchu nad horami.
Na Adamův špičák vede 5000 schodů.