Na půli cesty do Nebe

Říká se, že když na Tai Shan vystoupal Konfucius, rozhlédl se a prohlásil „Svět je malý.“ Mao Tse Tung byl o pár tisíc let inspirován k výroku „Východ je rudý.“ Většina lidí je ovšem ráda, že tam vůbec vyleze.

Tai Shan je nejsvatější taoistickou horou. Na půli cesty mezi PekingemŠanghají. Nedaleko Qufu, městečka, kde se narodil Konfucius. Na jeho vrchol vede téměř 7 000 schodů. Převýšení něco tisíc metrů. Jdete-li svižně a moc nezevlujete v chrámech po cestě, trvá to na vrchol tak tři hodiny. To nezní tak děsivě. Jenže tři hodiny jdete do schodů. 5 000 schodů na Adamův špičák na Srí Lance se mi zdálo o dost snazších. Ale možná si to jen dost jasně nepamatuju. Navíc tam jsem šplhal v noci a neviděl, co mě čeká.

Po cestě jsou brány a chrámy s úžasně čínskými jmény. Úplně jako z nějakého kung-fu filmu. Projdete První bránou do Nebe, Bránou na půli cesty do Nebe a nakonec Bránou do Nebe. Kolem Kláštera Dračího pramene, po Cestě osmnácti zatáček, pod Obloukem nesmrtelnosti, po Mostě dlouhověkosti a z výšky uvidíte Jezero Černého draka. Nejvypečenější je ovšem Obelisk beze slov pod chrámem na vrcholu. Původně do něj měl být vytesán opěvný text na císaře Wu. Jenže Wu nebyl spokojený s žádným textem, který mu jeho copywriteři předložili. A tak to nechal beze slov, ať si každý představí.

Ještě zábavnější je pozorovat Číňany, kteří se drápou nahoru. Sice se do půlky dá vyjet autobusem – a od půlky pokračovat lanovkou – ale i tak jich jdou davy pěšky. Nastrojené Číňanky, v botách na podpatku nebo v converskách naboso s odřenými patami, v kovbojských kloboucích, džínech na tělo. Co na tom, že to není zrovna nejpraktičnější. Páry v ladících bílých teplákových soupravách se navzájem tahají na holi, v rukách se houpají igelitky se svačinou. Kupodivu nikdo, ani ty Číňanky s odřenými patami, si nestěžuje, nebrblá a nenaříká. Naopak, skoro se zdá, že šplhat do schodů je oblíbená čínská kratochvíle. I když, pravda, většinou se nešplhá moc rychle.

Pes: Říká se, že kdo vyleze na Tai Shan, bude žít do sta let. Pro jistotu jsem šel pěšky i dolů. Dám vědět, jako to dopadlo ;)

Pár fotek z hory

Tai 'An, město pod horou je moderní Čína. I když to z billboardů je o něco zářivější než skutečnost.