Něco mi žere počítač

Počítače v internetových kavárnách jsou zavirované. Sotva připojíte USB klíčenku, už se na ní něco kopíruje. Říkáte si, že nejste tak hloupí, abyste něco z toho pak na svém počítači spustili nebo dokonce měli zapnutý autorun. A jinak vám přece nic nehrozí.

To jsem si myslel. Že viry, které infikovaly spustitelné soubory a vychytrale šifrovaly svůj kód, vyhynuly spolu s MS-DOSem. Až do té doby, co mi antivir v internetové kavárně začal vyhrožoval infekcí Sality ve spustitelných souborech na USB klíčence. Prý Keylogger, který si sám stahuje své aktualizace. Scanovací a čistící utilita speciálně pro Sality od Grisoftu můj počítač ovšem prohlásila za čistý. Soubory, které má Sality vytvářet ve složce Windows, tam nebyly. Jenže při pokusu o instalaci Avastu vždy něco sestřelilo Windows. Nešel nabootovat Safe Mode. A spustitelné neinfikované soubory se záhadně zvětšovaly o cca 60kB.

Pár infikovaných programů jsem cvičně vyléčil v internetové kavárně. Vir to sice odstranilo, ale také je to rozbilo. A bylo jedno, jestli jsem na to pustil Kaspersky nebo AVG (nic jiného tu v internetových kavárnách nepoužívají).

Totální reinstall.

Klíčenka Quest

Eee nemá DVD mechaniku. „No co, udělám to z USB klíčenky,“ říkal jsem si. V obchodech na útesu kolem pláže ve Varkale koupíte kdeco. Lampy se zrcátky. Komáří repelent ve spreji, v Indii téměř nesehnatelný. Desetilitrové kanystry vody. Hipísácké oblečení. Sušenky. Paměťové karty pro foťáky. Foťáky na jedno použití. Kodak Gold. Ale žádné USB klíčenky. Pro tu musíte pár kilometrů do vnitrozemí. Do města. Tedy, spíš velké vesnice. Jedna hlavní ulice s obchody a nádražím. Nic většího než 4GB neseženete. Už tak budete za exota. Většinou vám zkusí prodat dvě dvougigové. Ale nakonec jsem našel SanDisk Cruzr 4GB. Za sedm set rupií (necelých tři sta Káčé).

Najít internetovou kavárnu, kde mají antivir, čistý počítač, nemají zakázaný příkazový řádek byla oproti tomu už hračka. (Stačilo vyzkoušet jen čtyři ;)

V hexeditoru přepište bootsektor

Obnovit systém na Eee není jen tak. Potřebné nástroje dostanete k Eee na DVD. V manuálu se píše: „Připojte externí DVD mechaniku…“ Že jste v Indii a nemáte jí a nechcete jí? Že to chcete provést z USB klíčenky? To je váš problém. Na záchranářském DVD nástroj pro výrobu záchranářské USB klíčenky není. (Sakra proč?) A vyrobit bootovací USB klíčenku je docela mise.

Na internetu se válí desítky návodů a nástrojů. Obvykle zahrnují shánění systémových souborů MS-DOSu nebo Windows 95, emulaci disketových mechanik, přímou editaci bootsektorů, vyžadují Windows 2000 Server apod. Nebo aspoň potřebujete originální instalační médium Windows XP. To k Eee nedostanete. Na záchranářském DVD jsou jen tovární image disků. Po několika hodinách experimentování s MBKT, BBIE, USB utilitou HP, USB utilitami Dellu, BartPE a dalšími to vypadalo, že si tu externí DVD mechaniku půjdu koupit.

Pak mě ovšem zachránil Sigi, který se už teď děsí dalšího pokusu o výstup na Sněžku. Má u mě pravý thajský Red Bull. Nebo dva ;). Postup byl nakonec velmi jednoduchý.