Největší město, o kterém jste neslyšeli

O Chongqingu jsem věděl, že podobně jako Shenzhen je Speciální ekonomickou zónou. Že je nejrychleji rostoucím městem v Číně. Že je jedním z nejrušnějších říčních přístavů na světě. Že je po cestě z Šanghaje do Laosu. A že není místem, kam byste jeli na dovolenou.

V Chongqingu mají lanovku přes řeku

Kupodivu Pete, který jel do Chongqingu navštívit rodinu, mi ve vlaku tvrdil, že je to „krásné město“. Nadšeně vyprávěl o jídle (vynalezli tu hotpot) a jak z jedné strany vejdete do domu v přízemí a na druhé straně zjistíte, že jste ve třináctém patře. Ale – poněkud podezřele – žít tam zjevně nechtěl. „Za tři nebo čtyři roky, až vydělám dost peněz, si koupím dům v Chengdu,“ plánoval.

Rozzuřený drak na vzteklině

Možná kvůli věcem, o kterých mi nic neřekl. Neprozradil mi, že vzduch v Chongqingu je jak sirup z mlhy zamíchané se smogem, až není vidět na druhý břeh Yangtze. Nezmínil se o ohlodaných domech „starého města“. O zčernalé omítce. O zaplevelených prolukách a o staveništích s jeřáby. O ulicích zablácených od náklaďáků. O tom, jak je celé město propíchané ošklivými mrakodrapy. Šanghaj může být větší a může v ní být víc jeřábů. Ale v Chongqingu je to zběsilejší než rozzuřený drak, co jede na vzteklině.

Jedno Brno za rok

Na první pohled je Chongqing velmi nečínské město. Neplazí se do dálky po rovině, je nacpaný na poloostrově, nalepený na kopcích. S ulicemi, co se klikaté tak, že ani nejsou pojmenované podle světových stran, jak je v Číně obvyklé. Žádné Bei (sever), Nan (jih), nebo Xi (západ). A také žádné elektrické skútry. Žádná kola. Jen opravdové motorky.

Zároveň je to ale prototyp čínského velkoměsta. Chongqing je nejrychleji rostoucí město v Číně. Ročně tloustne o 300 000 obyvatel. To je jedno Brno za rok. Většinou přistěhovalci z venkova, co hledají práci v továrnách. Uklízečky, dělníci bez kvalifikace. Celá municipalita má přes 30 milionů. V budoucnu nepochybně sroste v obří město. V Číně, kde šestimilionovému Hangzhou říkají venkov, to není nic neobvyklého. Stejné věci se dějí po celé zemi.

Tenhle proces zdaleka není u konce. Dnes žije v Číně ve městech zhruba 400 000 000 obyvatel. Tedy jen něco málo přes 30 % populace. Odhaduje se, že v roce 2050 to bude kolem jedné miliardy. Což tou dobou bude přibližně 70 %. A to bude pořád méně, než je současná urbanizace rozvinutých zemí. Třeba Velká Británie a Spojené státy jsou na 90 %, Francie a Německo 80 %, Japonsko 77 %. Zběsilý drak na vzteklině bude, zdá se, ještě zběsilejší.

Pes: A v Chongqingu by mělo pořád pršet (stejně jako v Kunmingu by mělo pořád svítit slunce). Jen za deště ukáže, jak doopravdy vypadá. Za slunce je to takové anonymní čínské město. Ne moc zvláštní. Ale začne pršet a všechny ty malý rozdíly vyplavou na povrch.

Pár fotek

Podél Yangze.
U nádraží.
Paneláky v centru.
Paneláky na předměstí.
Vzduch v Chongqingu je jak sirup z mlhy zamíchané se smogem, až kolikrát není vidět na druhý břeh Yangtze. Na fotografii jeden z údajně jasnějších dnů.

„Staré město“

(Staré město v Chongqingu znamená, že domy nebyly postavené v posledních dvaceti letech.)