Nejvyšší plyšákodrap na světě

Nejstylovější mrakodrap v Šanghaji je Jinmao Tower. Jeho design vychází z tradiční čínské pagody. Ale se svými 421 metry není nejvyšším šanghajským mrakodrapem. Obří otvírák na pivní láhve Shanghai World Financial Centre, který stojí hned vedle, má o 71 metrů víc.

Možná proto se Jinmao náležitě chlubí spoustou jiných nejvyšších nej. Až se zdá, že šlo o konspiraci architektů s investory. Shanghai Grand Hyatt v patrech 53–87 je nejvyšší hotel na světě, Cloud 9 v 87. pak nejvyšší bar (ale existují vyšší restaurace). Po celé výšce věže, až do suterénu, vede nejdelší klouzačka na prádlo – po cestě jsou zpomalovače prádla, aby se neklouzalo moc rychle. A v 88. patře, na vyhlídkové plošině, je nejvyšší pošta na světě. Kupodivu, nikde se nechlubí, že tamtéž se nachází bezpochyby nejvyšší plyšákodrap.

Na mrakodrapu jsou cedulky „Nešplhat“. Objevily se tam poté, co na něj v květnu 2007 vylezl francouzský „spiderman“ Alain Robert. Trvalo mu to 90 minut. „Vylézt nahoru by zvládnul i můj šestiletý syn a já bych to dal i s jednou rukou,“ okomentoval to poté. Měl pravdu. Dekorativní sít hliníkových trubek je jak žebřík. Koneckonců, šest let před ním na věž impulzivně vylezl prodavač bot z provincie Anhui.

Pes: Na Wikipedii jsem si přečetl, že podzemní parkoviště má kapacitu šest set aut a sedm a půl tisíce bicyklů ;)

Pár fotek

Shanghai. Pohled z Jinmao Tower. Jeden z jasnějších dnů.
Na Sibiř 4750 km, do Pekingu 1080 km, Luxum Park 6 km. Luxun Park téměř nění vidět.
Atrium hotelu Shanghai Grand Hyatt.