Nuda a prach v Savannakhet

„Tam se zastavil čas,“ znáte ten výraz. Bývají to jen takové řeči. Ale když jsem před deseti lety poprvé přijel do Savannakhet ve středním Laosu, měl jsem přesně ten pocit.

Nebylo to jako kdyby Savannakhet zůstal zakopaný někde v minulosti. Spíš jako by se nacházel v jednom políčku zastaveného filmu. Zrovna ve chvíli, kdy si všichni někam odskočili. Po cestě z autobusáku do centra jsem tenkrát potkal jen dva nebo tři tuktuky. A pak jsem přišel na liduprázdné náměstí. Na jedné straně kostel, uprostřed zarostlý park s vyschlou fontánou. Kolem francouzské koloniální domy, které vypadaly mnohem starší, než ve skutečnosti byly. Žádný asfalt v ulicích, jen červená udusaná hlína, po dešti bláto a obrovské louže. Dokonce i Mekong tu plynul nějak zpomaleně. Dopravní značky na křižovatkách vypadaly nějak nepatřičně. Atmosféru dokresloval pojízdný zmrzlinář, který projížděl prazdnými ulicemi a vyhrával jako Family Frost. Tohle že je druhé největší město v Laosu? Kde jsou všichni?

Ani tenkrát nebyl Savannakhet nějak obzvlášť pěkné město. Byla v něm nuda. Ale měl charakter a atmosféru. Měl jsem ho rád. Teď po letech se změnil k nepoznání. Most přes Mekong do Thajska a nová dálnice do Vietnamu přinesly spoustu peněz. Jdu z autobusáku zase pěšky. Ta samá, přitom úplně jíná ulice. Zběsilá doprava a rozvířený prach. Všichni někam spěchají a jdou pozdě. A pak přijdu na náměstí. Pořád liduprázdné. Jen místo zarostlého parku je tu parkoviště a opuštěný kolotoč. Vlastně se téměř nezměnilo. Ale už to není totéž – když vím, že pár kroků mě přivede do ulic rušných jak pražská magistrála (ok, kecám). Když vím, že zbytek města se fast-forward snaží dohnat ten zastavený čas.

Tak. To mám za to, že jezdím tam, kde už jsem byl. Nj, ale bylo to po cestě.

Pár fotek