Obří maloměsto

V Tehránu mají údajně nejdelší ulici na světě. Jmenuje se Valiasr a má asi dvacet kilometrů. Vede z jihu na sever. Zhruba uprostřed je náměstí stejného jména. Na jih od něj je starší, chudší část Tehránu, na sever ta moderní a bohatší. Tam jsou obchody, fast-foody, několik neimpozantních shopping center a Park-e Mellah. A přestože má Tehrán víc obyvatel než celé Česko, je to spíš takové maloměsto. I na severu, kde by mělo být živo, je spíš ospale a v pátek (ekvivalent naší neděle) půlka obchodů zavře a nejživější částí je Park-e Mellah.

V parku mají voliéru s ptáky (od dravců po slepice), jezero a nečekaně svěží vánek, který dokonce lehce chladil. Byla tam spousta piknikujících rodinek, badminton hrajících párů a nečekaně hodně inlinistů (holky samozřejmě musí bruslit patřičně zahalené – mají na sobě to co vždycky). Ale za tři dni jsem tu neviděl nikoho na skateboardu. Asi je to příliš volnomyšlenkářské a grafiti tu také nejede.

Smog na severu Tehránu smrdí jinak než na jihu, i auta jsou tam jiná – místo Paykanů tu uvidíte spíš Peugeoty a sem tam se objeví i SUV od Porsche. A samozřejmě Kiu Pride, ta je všude.