Šanghaj se potápí

Cyklisti a motorkáři semafory tady v Šanghaji ignorují úplně, občas se s nimi na červenou protáhne i nějaký autobus. Nakonec, řidiči autobusů jsou zneuznaní piloti Formule 1. Jak se ostatně v Asii sluší. Řidičky autobusů – v rozporu s tím, co se o ženách za volantem říká (to dobré i špatné) – tu jezdí úplně stejně jako chlapi… Koloniální čtvrť kolem Bundu (nábřeží) vypadá skoro jako Holešovice, je i podobně ošuntělá. Jen není na kopci. Je placatá. Stejně jako celé město. A Šanghaj je podivně amorfní. I když má patnáct milionů obyvatel, nepůsobí jako velkoměsto. Spíš jako velké město. Zatraceně velké město. V centru jsou sice mrakodrapy, banky, nákupní ulice, kina. Ale odjedete nadzemkou na předměstí a na balkonech paneláků se najednou suší maso a nad kanály skrz sídliště se nahýbají tradiční čínské kladkové rybářské sítě.

V zájmu modernizace a civilizace – jak hlásají billboardy po celém městě „The City is Civiĺized and Life Will Be Better“ – je Šanghaj staveniště. Všude ohrady z vlnitého plechu kolem vybouraných bloků, jeřáby, písek a prach, míchačky s betonem, náklaďáky s vybagrovanou hlínou. Ještě před pár lety stála čtvrtina všech jeřábů na světě právě v Šanghaji. Čínské Staré město je obehnané hradbou paneláků, části jsou ho srovnané se zemí. Jestli vše půjde podle zářivě civilizačního plánu, do deseti let docela zmizí. Jeho obyvatelé budou přestěhování do sídlišť, kam – jestli vše půjde podle plánu – budou pochodovat v oslavných průvodech. Tak ukazuje plastika v muzeu urbanismu. V Šanghaji nezbude jediný dům, který by byl nižší než šest pater. Přitom už dnes části města klesají pod tíhou betonu o pár cm ročně. Mizerný podloží a mizerný projektování. Hong Kong je mnohem zabetonovanější a neklesá.

A jako by všichni zalezli. Zahnete z Nanjing Lu, hlavní nákupní ulice, a najednou podezřelý klid. Že by všichni potají bourali a stavěli a za rok to spustili? Druhá možnost je, že zalezlí kvůli tomu pekelnému horku, co tu je. Denní maxima kolem 40°C, vlhkost 80–100 %.

Pár fotek

„Město je civilizováno a život bude lepší,“ říkají billoardy v Šanghaji.
Na dalších billboardech je zobrazená ona zářivá budoucnost. Všimněte si těch barevných laserů ;)

Staré město

Části starého města jsou srovnané se zemí, jinde už původní zástavbu nahradily paneláky.

Někde na předměstí