Bude rokem kohouta, což znamená, že všude v bangkokském Chinatownu prodávají červený trička s obrázkem kohouta. Jinak o kohoutech a čínském zvěrokruhu nevím zhola nic, kromě toho, že drak je bezva znamení. Po čínské čtvrti také běhají tanečníci s dlouhýma drakama a mniši se vozí na pickupu a kropí kolemjdoucí svěcenou vodou. Všichni jsou oblečený v červeným a pijou červený jahodový shaky, tradiční to čínské barvě štěstí. V moderní interpretaci to znamená spíš bohatství (a ne, nemyslím duchovní, jde o prachy).

A zcela nesouvisle

Dnes jsem se svezl bangkokským metrem. Otevřeli ho neprve nedávno, je levnější než nebeský vlak a mnohem sterilnější než metro v Praze. Nedá se spadnout do kolejiště, je oddělené sklem s automaticky se posouvacími dveřmi. Ty se samozřejmě posouvají jen když je ve stanici vlak. V Bangkok Post byl článek o nedávné nehodě – jeden vlak dohnal ten před sebou a naboural do něj. Vyšetřování ukázalo, že řidič moc nerozuměl brzdnému systému vlaků: „Skoro nic nám k tomu neřekli a teď se to na mě snaží hodit.“ Ostatní jsou na tom údajně podobně. Bangkokská radnice zvažuje, že řidiče vlaků doveze z Německa.

Také jsem se zapsal na kurz thajštiny (20 dní, celkem 80 hodin, 6000 THB / 4000 Kč). Studovat budu tady v Bangkoku. Což bych ještě před pár měsíci nikdy neudělal, ale od "nenávidím to město" při první návštěvě, přes "v malých dávkách je to celkem bezva", jsem se dopracoval k tomu, že tu zůstanu pár týdnu a nijak mi nevadí. Vlastně jsem rád, že mám výmluvu.

Nechal jsem si udělat nové brýle, ty staré jsem rozsekal při nehodě ve Vietnamu. Mohu se tedy zase dát na držku na nějaký motorce. Měli je hotový za hodinu, jsou velmi elegantní, mají antireflex vrstvy, japonský rámeček "executive" a největší frajeřina je magnetický nacvakavaci sluneční klip s polarizačními skly. To vše za 2500 THB (1500 Kč).