V Delhi se nedotýkejte trolejí ani bambusovou tyčí

Každý opuštěný nebo podezřelý předmět, jako například kufřík, taška, hračka, termoska nebo transistorák může být bomba. Příští stanice New Delhi.

Dozvíte se při cestě metrem po Delhi. Ženský hlas z amplionů vám také řekne, abyste pustili sednout ženy, důchodce a fyzicky nemohoucí, že máte používat SmartCard, že nejdřív s vystupuje a až pak nastupuje…

Metro má tři linky, tak jako v Praze. Jen mají jiné barvy a také se jim barvami říká. Žlutá, modrá, červená. Všechny stanice vypadají skoro stejně a bez hlášení nepoznáte, kde vystoupit. A část ho vede nad zemí na pilotách.

Panuje v něm až těžko uvěřitelná spořádanost. Lidé stojí fronty na žetony a stejně disciplinovaně se řadí na nástupišti – metro zastaví vždy přesně a na podlaze jsou šipky, kde budou dveře. Jako všude v Indii i v metru jsou absurdní informační cedulky. Říkají například: „Nedotýkejte se elektrického vedení, ani kovovou nebo bambusovou tyčí, protože se to velmi pravděpodobně ukáže jako životu nebezpečné.“ Případným experimentárům cedulka ještě poradí, že „Trolej je nad kolejemi.“ Ale kupodivu a poněkud v rozporu s dosavadní indickou zkušeností jsem žádného Inda, kterak se vedení dotýká bambusovou tyčí, neviděl.

A páč teroristé jsou na každém rohu, musíte při vstupu do metra skrz detektor kovu. Jeho urputnému pípání tradičně nikdo nevěnuje pozornost. Pak kolem vás ještě zamávají příručním detektorem kovu a – jak říká propagandistická příručka – přátelsky vás prošacují. Zavazadla musí skrz rentgen, jako na letišti.