V poledne u obřího žraloka

Poledne. Venku skoro tma. Od rána prší. A tak jsem v osackém akváriu. Touhle dobou, ve všední den je tu jen pár párů na rande, pár rodin s dětmi. Tučňáci a tuňáci a několikametroví rejnoci. A místní superstar – obří žralok velrybí. Dokonce se na něm vozí hejno ryb, přesně jak sliboval obrázek na vstupence.

Akvárium v Osace je údajně jedno z nejlepších na světě. Je známé kvůli svému tichomořskému tanku s obřím žralokem velrybím. Ale snad zajímavější než samotné ryby a paryby je celý user experience. V akváriu hraje hudba. Tématická. Veselá cirkusárna u ondater. Ty skotačí, točí se ve vodě, občas vyskočí na kámen a nechají se podrbat od ošetřovatelky a hned zase rotují pod hladinou. Namyšlená a přitom směšná u tučňáků – ti stojí v pozoru bez hnutí, zobáky povýšeně nahoru a ignorují ledovou tříšť, co se na ně sype jak sprcha. A konečně nenápadně monumentální a lehce meditační u žraloka a rejnoků, kteří rozvážně a plavně plavou ve velkých kruzích. Jako pečlivě secvičené vystoupení.

Pes: Stěny tanků v Osackém akváriu jsou z celkem 103 tabulí akrylátového skla. Dohromady váží 314 tun. To je jeden a půlkrát víc než roční produkce celého světa. Největší kus je použitý pro Tichomořský tank, v kterém kromě žraloka a rejnoků drží hodně přes pět tisíc tun vody. Sklo váží tun deset a měří deset metrů na výšku, šest na šířku a je tlustý třicet centimetrů.

Pár fotek

Hvězda akvária, žralok velrybí. Vozí se na něm hejno ryb, přesně jak slibuje obrázek na vstupence.
Kolem poledne ve všední den v akváriu moc lidí není. Pár rodin s dětmi, pár párů na rande.