Varkala: indický management odpadků

Varkala je pláž v Kerale. Pod útesem. Na útesu restaurace, bungalovy, kavárny, suvenýry, krejčovství, turisti, grilované ryby a hovězí. Není to pláž pro mě. Stejně jako Palolem je to bambusová Costa Brava. Ale nabízí skvělou příležitost studovat indický management odpadků.

Úklid tu probíhá jako v epizodě Simpsonů, kdy Bart a Lisa nametli všechno svinstvo pod koberec. Odpadky se hází a zametají přes hranu útesu. Když vítr fouká od moře – a to fouká skoro pořád – nese s sebou sladce kyselý smrad skládky. Když se na útesu odpadky nahromadí, sleze tam pár Indů, poleje je benzínem a skládku zapálí. Což je oproti zbytku Indie pokrok. Jinde by se ani neobtěžovali je házet přes hranu útesu.

Zeptáte se Indů, proč hází odpadky všude kolem. Většinou na vás jen nechápavě zírají. Zeptal jsem také Jamala. Majitele guesthouseu, ve kterém jsem ve Varkale bydlel. Vystudoval ekonomii. Master's. Měl přehled. Byl inteligentní. Věděl naprosto přesně: „Protože v Indii nikde nejsou odpadkové koše.“ Aha! … Ale to nebylo všechno: „V Indii přece nemůžeme mít koše. Když někam dáš koš, lidi do něj budou vyhazovat odpadky. A v Indii je moc lidí, koš by byl za pár minut plný!“ No jasně, to mě nenapadlo.

Samozřejmě, vysvětlení, proč Indové hází odpadky všude kolem, je jednoduché. Indové žijí TEĎ. A o tom bude poslední indický příspěvek. Až na něj dojde.