Velbloudi mi okusují límec

Koncem října nebo začátkem listopadu se v poušti za Pushkarem objeví pár desítek tisíc velbloudů a koní a krav. Je to jeden z největších trhů s domácími zvířaty v Indii i na světě. Pastevci v turbanech velbloudy načesají a pak následují dražby a prodeje a závody.

Alespoň to slibuje průvodce. Ve skutečnosti pastevci velbloudy načesají a pak celý den posedávají kolem ohňů ze sušeného velbloudího trusu a kouří a pijí čaj. Ale přiznávám, jeden prodej včetně kontroly zubů a předání peněz jsem viděl. A jeden závod se také konal. Na stadionu se sešlo pět nebo šest velbloudů, jako by mimochodem oběhli dvě kolečka, zvířili mračna prachu, shodili dva jezdce k potěšení publika a bylo po všem.

Velbloudi vypadají prehistoricky. Jak kdyby je někdo přenesl z pravěku. Chlupatí dinosauři. Lehce unavený výraz, pomalé rozvážné pohyby, podivný tvar těla, dlouhý krk, fousy kolem tlamy. Ale zdá se, že nejsou příliš inteligentní: jeden z nich se mi v nestřeženém okamžiku pokoušel sežrat límec… Sice jsem už viděl velbloudy v zoo a jezdil na nich v marocké poušti, ale asi jsem si je nikdy pořádně neprohlédl. Anebo jich musí být kolem tisíce, aby se ukázali v pravém světle.

Poušť plná velbloudů.
Vzácný trojhlavý velbloud.
Pastevci celý den jen tak zevlují, kouří a pijí čaj.

Místní se vás budou snažit přesvědčit, že velbloudi umí tančit. Pořádají pro ně dokonce taneční soutěž. Ale velbloudi netančí. Jen pobíhají dokola v kruhu, klekají si na kolena a nechávají po sobě chodit. Ale nezdá se, že by je to nějak bavilo. Nebýt biče létajícího vzduchem, velbloudi by asi jen tak stáli a zírali a když po nich krotitelé chodili, jímavě naříkali.

Kolem se prohánějí indičtí výrostci na koních bez sedel a nezdá se, že by je měli pod kontrolou. Občas se splaší a jezdce shodí, jeden do mě dokonce naboural (když běží po písku, nejsou slyšet). Ale jen se ode mě tak odrazil a kůň z toho měl pravděpodobně větší trauma.

Krávy nic nepředvádějí a nikdo na nich nejezdí. Jen bučí a žerou.

Samozřejmě, něco jako velbloudí trh nemohlo uniknout pozornosti turistů. Večer, před západem slunce, obestoupí velbloudy s veeelmi dlouhými objektivy a těsně před západem slunce se vyšplhají na kopec s provizorní kavárnou a pozorují atomový výbuch nad pouští.

Atomový výbuch nad pouští u Pushkaru.

Kdyby snad někdo chtěl kupovat zvířata:

Velbloud Rs 10 000 až 50 000 (podle kvality)
Kůň dražší než velbloud
Kráva od Rs 500 (není to dobrý business, dává jen mléko)