Zevlování v Esfahanu

Esfahan je nejlepší město v Íránu na zevlování. Maji tu dokonce čajírnu s výhledem na náměstí. Čaj v ní sice za moc nestojí a stojí docela dost, ale ten výhled. Náměstí se dříve jmenovalo Obraz světa, po revoluci ho přejmenovali na Imámovo. Je údajně druhé největší na světě, hned po Tiananmen [WIKI] v Pekingu. Kolem něj jsou mešity, palác, a bazaar, na něm park a fontány, v kterých se večer ráchají děti a jezdí v nich na kole (pokud zrovna na pořádek nedohlíží islámsky ovousený dozor s píšťalkou).

Ve městě je pak ještě víc mešit a paláců a parků a nějaké to mauzoleum a na perifierii mají třesoucí se minarety – když se do jednoho z nich vyleze a člověk se pořádně opře, začne se kývat a spolu s ním ve stejné frekvenci a fázi i ten druhý. Veřejnost minarety třepat nesmí. Na to je zřízenec, který každou hodinu minarety řádně zatřepe.

Na jih od historického centra je řeka. Kolem řeky je park a přes řeku vede několik historických mostů. Večer jsou osvětlené a místní mezi jejich oblouky tajně popíjejí (v Íránu je alkohol nelegální) a nenápadně tančí.