Divoké vlny na Bali

Když jsem byl v Indonésii minule, do Kuty na Bali jsem ani nejel. Taky co tam? Chlastat pivo s Australany – něco jako s Brity v Praze – to mě vůbec nelákalo. Surfovat neumím. A nic jiného se tam dělat nedá. Pivo mě pořád nechutná. Ale před pár lety jsem viděl Divoké vlny (Surf's up). Animovaný dokumentární film o surfujících tučnácích. Surfování vypadalo jako zatracená legrace.

A tak teď stojím na pláži v Kuta a utahuju si řemínek kolem levého kotníku. Jeho druhý konec je dobře přivázaný k jasně oranžovému surfařskýmu prknu. To aby, až chytnu svojí první pěnu, zkusím se postavit a zahučím do vody, mi neuplavalo. Tučňákům to šlo sice samo, jenže ti jsou animavoní a proto zvládnou cokoliv. A všichni přece víme, že surfování je zatraceně těžký.

Jednodušší než lyžování

Zaplatil jsem si intruktora. Sanu, výrostek z Pulau Nias u Sumatry, co v šestnácti utekl z domova a nějak se dostal až na Bali. Párkrát si zkouším na suchu, jak si na prkně stoupnout, až chytnu pěnu. A jdeme do vody. Kupodivu chytám hned tu první – pravda, i díky vydatné pomoci instruktora – a dokonce jedu až na pláž. Sakra, tohle je jednodušší, než se říká! Další vlnu už si chytám sám. Tohle je jednodušší než lyžování nebo snowboardování! Nebojím se udělat chybu. Když spadnu do vody, nebolí to. Stačí si dát pozor, aby mě prkno nevzalo po hlavě, když se vynořím.

Dvoumetrový vlny

Po pár dnech mi to docela jde. Malé vlny umím chytit. Už se mi nestává, že bych při tom zapíchnul špičku prkna do vody. Umím po vlně jet doleva i doprava, měnit směr, zrychlit. „Zítra o přílivu zkusíme velký vlny. Vezmu si prkno a zasurfujeme si spolu,“ chválí mě Sanu.

Druhý den dvoumetrový vlny. Větší jsem tady v Kuta ještě neviděl. Podplavat je s mým velkým začátečnickým longboardem je téměř nemožné. A když už se dostanu na lineup a nějakou chytnu, po pár metrech jízdy mě shodí. Sanu se svým shortboardem je na tom o dost líp. Vlny podplavává jako ryba, na vlnách předvádí triky. Ale brblá: „Fouká od moře, vlny jsou rozbouřený, dá práci se na vlně vůbec udržet.“ Ten den se mi žádnou velkou až na pláž sjet nepodaří. Ale nevadí. Určitě nesurfuju naposledy!

Tip na závěr: Pro začátečnické surfování si vyberte správnou pláž. Potřebujete místo, kde se vlny lámou o písek. Žádné útesy. Žádné korály. Páč když začínáte, budete ve vodě často. A o útesy a korály byste se jen fajnově pořezali. Na písku sice vlny nebývají tak velké a rychlé, ale to vám na začátku opravdu vadit nebude ;)