Jak jsem plaval v Mrtvém moři

Zdá se mi, že v dálce se vysoko na nebi vznáší hory. Ne, nejsou to mraky. To jen další fata morgána. Odraz nebe od rozpáleného vzduchu v údolí. Ale jak jedu blíž, tahle fata morgána nemizí. Je to jako provokace. Vyprahlá poušť. Vedro. 40°C. A uprostřed té pustiny se z ničeho nic zjeví opravdová obrovská modrá voda.

Ale je vám úplně k ničemu. Je to totiž Mrtvé moře. Nenapijete se, je zatraceně slaně-hořké. Přes 30 % soli. Ani se neosvěžíte. Má hodně přes třicet stupňů, skoro jako vlézt do vany. A až s rácháním skončíte,zůstanete podivně suše mastní. Po koupání v Mrtvém moři bezpodmínečně potřebujete sladkovodní sprchu. Pořádnou. Jinak sůl z kůže nedostanete. A bude vás žrát. Se strategií „prostě někde zastavím a vykoupu se“ tady zkrátka nepochodíte. V Jordánsku máte na výběr dvě možnosti. Pláž u některého z velkých hotelů – to vás přijde tak na 1500 Kč na den. Pokud vás tam vůbec pustí. Nebo veřejnou Amman beach. Tam je vstup za pětikilo.

Obojí nic moc. Existuje ale ještě jedna – poněkud partyzánská – varianta. Předpokládá, že máte vlastní auto. Zastavíte u Mrtvého moře někde cca kilometr na jih od mostu přes ústí Wadi Mujib. Je tam pár míst, kde se dá k vodě snadno dostat, aniž byste museli slézat ostré útesy. Tam si zadarmo užijete vznášení v solném nálevu. Pak se jen z nejhoršího opláchnete vodou z PETky. A ušetřené pětikilo pak utratíte za vstupné do rezervace Wadi Mujib. Tam vás čekají dvě hodiny začátečnického canyoningu. Jak říkal jeden ze správců parku: „My tady máme vody spoustu!“ Měl pravdu. Ve vodopádech na řece smyjete sůl lépe než v jakékoliv sprše. A je to víc legrace než Amman Beach.

A ještě dva praktické postřehy:

1/ U Mrtvého moře se nespálíte Mrtvé moře je nejnižší místo na Zemi. -400 metrů. Extra atmosféra tak pohltí víc UV paprsků, než je obvyklé. K tomu je pořád zahaleno mlžným solným oparem vypařující se vody. Obojí dohromady prý způsobuje, že se tu nespálíte, ani když se nenamažete. Kecy. Experimentálně jsem vyvrátil – během necelé hodiny ráchání někdy kolem poledne jsem si ukázkově spálil nenamazaná ramena.

2/ V Mrtvém moři se nedá plavat Říká se, že voda Mrtvého moře nadnáší tak moc, že se v něm nedá plavat. Když se prý budete snažit, povede se vám pochybný znak. O ostatní plavecké styly a prsa zvlášť se prý nemáte ani pokoušet. Slaná voda vám prý vytlačí nohy nad hladinu a jakýkoliv pohyb vpřed bude nemožný. Když budete obzvlášť nemotora, dokonce se prý utopíte. Kecy. Experimentálně jsem vyvrátil. Znak je úplně bez problémů a i prsa lze celkem snadno. Ale na rovinu: kdo by chtěl v Mrtvém moři plavat, když se v něm můžete jen tak bez práce vznášet.

Z oparu na druhé straně vystupuje Izrael.
Opravdu to funguje, jak se říká.