Kampung Baru, vesnice ve stínu Petronas Towers

Petronas Towers jsou na dosah ruky. Ale dostat se k nim tady z Kampung Baru, staré malajské enklávy v centru Kuala Lumpur, je snad nemožné. V cestě je vysoká betonová zeď s protihlukovou zábranou na vrchu. Za zdí šestiproudá dálnice a vodní kanál. Jako by to naleštěné město mrakodrapů ze skla a oceli a betonu chtělo ošuntělý Kampung Baru schovat a vymazat z paměti svou minulost.

Kampung Baru je vesnice uprostřed města. Spousta původních dřevěných domů možná byla nahrazena betonovými a vyrostlo tu dokonce pár bytovek, ale když se tu procházím, jsem na venkově. Místní zevlují na zahradkách před domy a baví se s kolemjdoucími sousedy, ve dvorcích se suší prádlo na šňůrách, na pláccích v prolukách a ve dvorech hrají děti fotbal a badminton. Obsluha v restauracích je tu sympaticky ospalá, nábytek přátelsky plastový a ceny pěkně jednociferné. Je tu klid. Nikdo nikam nespěchá.

Možná ta zeď nebrání mrakodrapy před obyčejností a nemoderností Kampung Baru, napadá mě. Možná je to úplně obráceně. Co když zeď chrání Kampung Baru před lesklou prázdnotou mrakodrapů a shopping mallů na druhé straně. Co když jako hradba drží beton a sklo a shon a konzum v bezpečné vzdálenosti, aby nespolkly tenhle tradičně malajský ostrov uprostřed velkoměsta.

Kupodivu později zjišťuju, že je to pravda. Kampung Baru zabírá jedny z nejlukrativnějších pozemků v Kuala Lumpur. Developeři i vláda by Kampung Baru starousedlíkům nejraději sebrali a postavili na něm další mrakodrapy. Místní se ale zatím drží a podobným plánům se snaží zabránit.

V Kampung Baru je spousta volného prostoru – tak jak to na vesnicích bývá
Ve dvorcích se suší prádlo
Na pláccích ve dvorech se hraje badminton…
…(pětihra?)…
…a fotbal
Původních dřevěných domů v Kampung Baru moc nezbývá
Ty novější jsou z betonu, ale i jejich architektura je typicky asijsky venkovská