Orchha a vřeštící papoušci

Na cestě mezi Taj Mahalem do Khajurahem je schované opuštěné pár set let staré město: Orchha. Doslova „Schované místo“. Na jednom břehu řeky malá, lehce ospalá vesnice, stačí přejít most a obklopí vás paláce a pevnosti a chrámy, s terasami, balkony, vežičkami, kopulemi, nádvořími. Nad hlavami vám vřeští zelení papoušci a nad nimi tiše plachtící dravci přikrývají křídly slunce.

Ve vesnici, hned vedle trhu, je Chatturbuj Mandir. Hinduistický chrám, zcela netypicky bez reliéfů a zdobení a se spoustou místa. Zevnitř připomíná křesťanské kostely a když k večeru slunce svítí skrz okna a poletují v něm holuby, jako by člověk vkročil do filmu Johna Woo. (Zvenku to ovšem křesťanský kostel nepřipomíná ani trochu.)

Vše je otevřené, můžete po úzkých schodištích vystoupat až na balkóny a střechy s nebezpečně nízkým zábradlím. A zcela záhadně budete mít v Orchhe všechno povětšinou jen pro sebe a turisty potkáte jen večer na návsi u obchodů se suvenýry a ve dvou restauracích, kde neumí vařit (ale není moc na výběr).

Jahangir Mahal

Jahangir Mahal nechal postavit Bir Singh Deo jako uvítací dárek pro moghulského vládce Jahangira, který Orchhu navštívil v 17. století.

Raj Mahal

Chaturbhuj

Přímo uprostřed vesnice stojí Chaturbhuj, ruina chrámu zasvěceného Višnovi.

Kenotafy

Pár kilometrů od ruin paláců, opačným směrem od dnešní vesnice, stoji kenotafy – prázdné hrobky, pomníky vládců Orchhy.