Nejlepší letiště na světě? El Nido na Filipínách

Letím z Manily. Na jih. Na ostrov Palawan, tu 450 km dlouhou čáru země, která rýsuje hranici Jihočínského a Suluského moře. Letová hladina kolem tří tisíc metrů. Těsně nad bachratými oblaky. Rozzářené azurové výhledy na moře a nebe. Desítky zelených ostrovů obtažených bílými linkami písečných pláží.

Český L-410 Turbolet ve variantě pro krátký vzlet a přistání. Podle registrace začal svou kariéru v osmdesátých letech v Sovětském svazu. Kvůli neplánované údržbě před startem máme hodinu zpoždění. Ale na pohled je stroj až v podezřele dobrém stavu. Včetně vykobercovaného interiéru, co vypadá fungl nově. Nic jako ta otlučená CASA před pár měsíci v Indonésii. Možná je to jen zdání. Posledních pár dnů jsem strávil v rozdrbané, ohlodané a špinavé Manile.

Letenka stála 6 000 pesos. Cca 3 000 Kč. To není žádná zvláštní akce. Na místní poměry je to celkem drahé. V kabině je devatenáct sedaček, ale jen jedenáct pasažérů. Aerolinky tedy dostanou 33 000 Kč. Za to si nepronajmete ani malou bárku na stejnou trasu…

Sever ostrova Palawan, El Nido je už nedaleko

Zatočíme na levobok. Klesáme na přistání. Sakra, vždyť tam nebylo žádné letiště, říkám si. Pilotovi to zjevně nevadí. Přistává jen tak od pohledu, žádná řízení letového provozu. Už jsme dva nebo tři metry nad zemí – a pořád žádná ranvej. Pak dosedneme. Na trávu. Úzká stopa vyjetá na bláto a písek. Proto jsem nic neviděl. Z výšky to muselo vypadat jako polní cesta. Není tu žádná kontrolní věž. Není tu ani žádný větrný pytel na tyči. Přistání ale bylo kupodivu měkké a hladké. Tráva s blátem ani nedrncá.

Na konci ranveje pilot letadlo otočí. Přejedeme dráhu zpět. Na vybetonovaný plácek k terminálu. Tedy… k dvěma altánům se střechou z palmových listů na konstrukci z nehoblovaných dřevěných trámů. Spíš plážová restaurace než letiště. Před altánem vlevo ručně psaná cedulka Arrivals. Bagáž nepřijede na pásu, ale na káře.


Odlétal jsem z letišť s ranvejí do kopce. Kde se letadla při vzletu vyhýbala aktivní sopce. Která byla na potápějících se umělých ostrovech vzdálených kilometry od pevniny. Ale letiště v El Nido bylo ze všech nejpochybnější. A přitom, skoro by se chtělo říct nevinně roztomilé. Takhle by měla vypadat všechna.

Letištní terminál: přílety vpravo, odlety vlevo
Příletová hala
Příletová hala