Velmi koloniální Shimla, strašidelný zámek a syčící kreatury

Viceregal Lodge

Na kraji Himalájí, nedaleko plání Punjabu a Haryany je Shimla. Je na kopcích a připomíná Karlovy Vary. Stejně jako McLeod Ganj byla britskou hill station. Ale v ní toho zbylo po Britech sakra hodně. Však to také bylo letní hlavní město celé koloniální Indie. V Delhi bylo tou dobou moc horko a všechny úřady se přesunuly na pár měsíců do hor.

Mají tu vychytávku. Jmenuje se The Ridge. Česky Hřeben. Promenáda na hřebeni, kolem nejsou žádné budovy, vše, co vidíte, jsou mraky kolem vás. Jako kdyby se celá ulice vznášela vysoko v nebesích. Na Ridge navazuje hlavní promenáda a nákupní ulice zvaná – jak jinak – Mall (snad ve všech britských hill station je to Mall). Na něm jsou obchody s oblečením luxusních indických labelů, drahé restaurace a už dorazily i západní fast foody – zmrzlinárna Baskin Robins je dávno otevřená, sendvičárna Subway se chystá (hledají Sandwich Artists). Supermarket s Nutelou je běžná věc, to že přes poledne zavírají už méně („Sir, choose fast, it is closing time!“). Budovy jsou typicky koloniálně britské, kamenné a s dřevěným hrázděním. Včetně původní radnice, která je ovšem dovyzdobena zelenými neony a vypadá jako strašidelný zámek.

Až do první světové války měli všichni domorodci – s výjimkou rikšů a králů – na Mall vstup zakázán. Dnes tam ztěží potkáte cizince, je tu ale spousta bohatých Panjabců a Delhitů na prázdninách. Rikšové, stejně jako jakákoliv nepěší doprava, na Mall nesmí. Výjimku mají jen vozy města (popeláři) a hlavouni (starosta). Všechno ostatní dopravují na zádech nosiči. A stejně jako v Karlových Varech se nesmí na Mallu kouřit. Plivání a odhazování odpadků cedule také zapovídají a vyhrožují pokutou Rs 500 (cca 200 Kč).

Kousek za městem je Viceregal Lodge, bývalé sídlo britské vlády, dnes Indian Institute of Advanced Studies. Jako byste se rázem ocitli v Anglii. Šedá obrovská budova z kamene. Pečlivě střižený pěstěný trávník. Anglický. Uvnitř je veřejnosti přístupných pár místností, včetně té, v které byla podepsána Partition, smlouva o rozdělení kolonie na samostatnou IndiiPákistán.

Shimla ale není celá koloniální. Stačí z Mallu seběhnout po schodech dolů a hrázděné domy zmizí a místo nich nastoupí vlnitý plech. Říkají tomu Bazaar, je to celá nákupní čtvrť. Uzké uličky plné obchodů a lidí. Koupíte tu vše. Boty Made In China (jako hrdě hlásá cedule nad obchodem), vonné tyčinky, plyšová zvířata, barevná sárí, televize, obilí, můžete si tu nechat nabrousit nože a nůžky u pravého fousatého Inda v turbanu. Zatímco obchody na Mallu zejí prázdnotou, tady se zuřivě nakupuje.

Pes: Bydlím v YMCA. Ta je na mě vždy pekelně drahá, ovšem ve srovnání se zdejší konkurencí je těch nekřesťanských Rs 310 včetně snídaně skvělej deal. Mám v pokoji krb s krbovou římsou, červenou dřevěnou podlahu a strop a skříň a výhled na západ slunce nad Himalájemi. A celé je to v koloniální budově.

Pes druhý: Už po cestě z McLeod Ganj to začalo. Seděly všude kolem silnic. V Shimle jsou také. Poflakují se po ulicích. Běhají po střechách. Zevlují na zábradlích. Kradou kabelky. Cení zuby a syčí. Kreatury ze všech nejzákeřnější. Opice. A ke všemu rezavé.

Pár fotek

Viceregal Lodge.
Radnice vypadá jako stašidelný zámek.
Stačí seběhnout po schodech z Mallu a koloniální architekrura zmizí a nastoupí rez a vlnitý plech.
Bazaar.
Prodavač hodinek v bazaaru.
Zatraceně visuté parkoviště – v Shimle je málo místa