Cigarety jsou nebezpečnější než terorismus, říká Dalai Lama

Tibetská exilová vláda a Dalai Lama sídlí v McLeod GanjIndii. Komplex vládních budov je na jihu města. Nevypadá ani trochu tibetsky. Nevypadá ani jako sídlo vlády. Ani trochu. Dovnitř jdete kolem kliniky, knihkupectví s literaturou o Buddhismu a obchodu s tričkami Save Tibet. Všechny budovy jsou čistě funkční, žlutě omítnuté, místy vlhkost žere omítku a rámy oken. Ale když jdete dovnitř, podrobí vás bezpečnostní prohlídce. Rám s detektorem kovů vytrvale pípá, nikdo mu ale nevěnuje pozornost. Píp nepíp, každého prošacují a prohledají batoh. Cigarety, tabák a zapalovače jsou, zdá se, stejně nebezpečné jako bomby a dovnitř nesmí.

Součástí vládního komplexu je chrám. Ve chrámu je zakázáno fotit. V něm má sochu Buddha, Padmasambhava (přinesl Buddhismus do Tibetu) a Avalokitesvara (boddhisatva of compassion). Modlí se v něm víc turistů než Tibeťanů. Ale na dvoře diskuitují mniši a na podporu argumentů mocně gestikulují a tleskají.

Pes: Tibetský Buddhismus je o dost jiný než Theravada (původní forma). Ta se dnes praktikuje jen v Jihovýchodní Asii: Thajsku, Laosu, Kambodži a Barmě. Tibetská verze má blíž ke klasickému náboženství, Buddhova reakce vůči Hinduismu je ta tam. Zatočíte mlýnkem a vaše karma je hned lepší.

Druhý pes: Dalai Lama je ve městě a kdo chce, může se zůčastnit jeho přednášek o Buddhismu. A téměř všichni se účastní. Jen téměř všechny podezírám (ověřeno, že oprávněně ;), že vůbec netuší, o čem to Dalai Lama mluví. Páč to není láska, soucit a tak. Jsou to docela specifická témata a je k tomu potřeba něco vědět. Nic k tomu nevím a neúčastním se. (Ale když jsem šel kolem chrámu, slyšel jsem Dalai Lamu mluvit.)

Pár fotek z tibetského vládního komplexu a chrámu