Neosvobozujte Tibet! Jednotu Číně!

Osvoboďte Tibet! Zlí Číňané a hodný Dalai Lama. Darth Vader a jeho impérium vs Yoda a pár povstalců. Ano, Číňané jsou zlí a v Tibetu provádějí vše, co se říká. Ale jinak to není zdaleka tak černobílé.

Zeptejte se Tibeťanů, co si myslí o Číňanech. Pokud před vámi neutečou, řeknou vám něco jako můj průvodce Tenzing: „Sebranka. Všechno komplikují, akorát od nás berou peníze. Samá povolení, víza… Ještě před dvěma roky sem mohli cizinci jezdit samostatně. Teď musí být vše organizované, skupina s průvodcem a tak. Jezdí sem o dost méně lidí. Hotely a restaurace to mají těžký.“ A pak se jen tak mimochodem dozvíte, že „když byly před Olympiádou protesty, Číňané tu zavedli asi na týden stanné právo. Byl naprostý zákaz vycházení, ani jít nakoupit jsme nemohli. Kdo vyšel na ulici, toho zastřelili.“

Hodní Číňané a zlý Dalai Lama

Dlouho se vůbec nevědělo, co v Tibetu je. Britové do něj z kolonizované Indie posílali špiony, kteří na růžencích počítali kroky a snažili se Tibet zmapovat. Většina se jich nevrátila. Tibet byl uzavřený a paranoidní stát, který se bránil jakémukoliv kontaktu s okolním světem. Kdo do něj vkročil, toho zabili. Až tam nakonec na začátku dvacátého století Britové vtrhli se skutečnou armádou a bez problémů se dostali do Lhasy. Zemědělci vyzbrojení srpy a posvěcenými talismany proti nim neměli šanci. Jeden z novinářů tenkrát o hlavním městě napsal:

Kdybychom do Lhasy nikdy nevkročili a jen ji spatřili v dálce, se zářící Potalou nad ní, mohli bychom si představovat kouzelné město. Ve skutečnosti to byl odporný slum. Rozblácené ulice plné kaluží vody a hromad hnoje; domy primitivní a špinavé, všudypřítomný smrad. Prasata a havrani hodovali v otevřených stokách.

Předtím, než Číňané v 1950 „osvobodili“ Tibet, žila naprostá většina jeho obyvatel v nevolnictví a děsivé chudobě. Vládci – tedy duchovní v čele s Dalai Lamou – se to nesnažili nijak změnit. Spíš naopak. Vzdělání bylo jen pro mnichy, školy pro obyčejné lidi neexistovaly. Když do Tibetu vtrhli Číňané, největší opozice proti nim pocházela právě od mnichů a vládnoucí třídy. Narozdíl od obyčejných lidí měli co ztratit.

Snad každý Tibeťan přizná, že dnes se mají materiálně o dost lépe, než dřív. A že je to díky Číňanům. Cizinci dnes sice musí mít k návštěvě Tibetu speciální povolení a musí cestovat v organizované skupině, ale nehrozím jim, že je zabijí xenofobní Tibeťané jako před sto lety. Když během Kulturní revoluce hrozilo, že Rudé gardy zdemolují Potalu, poslal čínský premiér Zhou Enlai do Lhasy své osobní vojáky, aby ji chránili. V Rudých gardách byla i mnoho mladých Tibeťanů. (Což, pravda, nic nemění na tom, že nebýt Číňanů, nebyla by Kulturní revoluce a nebylo by potřeba chránit Potalu.)

Co Číňané ví a neví

Weng byla z Xi'anu. Vracela z výletu po Jihovýchodní Asii. Z Malajsie přes Thajsko a Laos zpět do Číny. Potkal jsem jí v hostelu v Kunmingu. „Jsem tu už měsíc. Nějak jsem se tu zasekla,“ smála se. „Původně jsem chtěla cestovat ještě po Číně… Když mě se v Kunmingu líbí!“ Zeptal jsem se jí na Tibet. „Lidé tady v Číně nic nevědí. O Tibetu, historii,“ říkala. „Většina Číňanů je opravdu překvapená, nechápe, že v Tibetu nás nemají moc rádi. Vždyť jsme toho pro ně tolik udělali. Zachránili je z otroctví, postavili silnice, školy, nemocnice, celá města, teď železnici.“

Čína opravdu do Tibetu sype spoustu peněz. Je to vidět. Dálnice v Tibetu jsou na úplně jiné úrovni než ta z Manali do Lehu v Indii nebo ta přes Karakorám v Pákistánu. Moderní města, žádné „odporné slumy“. Impresivní železnice do Lhasy, která se jen tak nezaplatí. „Že zároveň zcela záměrně ničíme tibetskou kulturu, o tom se v Číně moc neví,“ pokračovala Weng. „Pár studentů a lidé, kteří cestovali po světě, možná… Nezávislý Tibet je utopie. Možná někdy v budoucnosti autonomie. Ale Čína se ho nikdy nevzdá.“ Ano, Čína se Tibetu nevzdá. Vždyť už teď tam žije víc čínských přistěhovalců než Tibeťanů. A i kdyby, úplná nezávislost by pro Tibet byla naprostá ekonomická katastrofa.

Pes: Komu se zdá, že Číňany moc chválím a Tibeťany moc pomlouvám, ať si znovu přečte perex.