Pořád mě tu mají rádi II

Futruju se grilovaným kuřetem na nočním trhu před nádražím v Kanchanaburi. „Aroy may, je to dobrý?“ zeptá se mě z ničeho nic kolemjdoucí chlapík. „Aroy maak, moc dobrý,“ zvednu oči.

Je to ten ze stánku, kde jsem si včera koupil grilované vepřové s lepivou rýží. A přitom jsem si s ním a jeho rodinou trochu pokecal. Úplně zářili, že nějaký cizinec umí alespoň trochu thajsky. „Pamatuješ si mě?“ ptá se trochu nejistě. „No jasně!“ kývnu. Spokojeně se usměje a jde dál. Po pár krocích se otočí. „Zastavíš se zase u nás?“ ptá se. „No jasně!“ je řada s usměvem na mně.


„Posaď se,“ ukazuje chlapík na židličku v ‚kuchyni‘, když dorazím k jeho stánku. Postupně dostanu od všeho ochutnat. Grilované vepřové, co jsem měl včera. Laap. Smažené kuře. Smažené kuřecí chrupavky (skvělý vynález). Chlapík se na chvíli vypaří a vrátí se s dezertem. Pudink z lepivé rýže a kokosového mléka v malé mističce. „Tohle je khanom thuay! Vaří se v hrnku, proto thuay. Je to dobrý, že jo?“ směje se. A hned zase zmizí. Vrátí se za pár minut se zelenou guavou posypanou cukrem se solí a chilli. „To je farang (guava), já jsem taky farang (cizinec). Ale já nejsem žádný ovoce!“ zkouším svůj ohraný vtip. Myslím, že to není moc vtipné, ale snaha se v Thajsku cení.

„Budu pomáhat,“ navrhuju napůl z legrace. A už balím porce grilovaného masa do krabiček a kasíruju zákazníky. Někteří na mě nejistě koukají. Jako by nevěřili tomu, co vidí. To musí být nějaký omyl. Většina se ale mocně směje. Žertují s chlapíkem a jeho rodinou. Přivádějí kamarády, aby si taky koupili kuře od toho cizince. Ale skoro to nestíhám sledovat, kolik mám práce. Až za hodinu největší večerní nápor povolí, budu mít čas si všimnout, že si mě půlka zákazníků fotí mobily. Budu na mnoha thajských faceboocích.

Kdyby se to stalo někde na venkově na severovýchodě Thajska, ani bych se nad tím nepozastavil. A pravda, Kanchanaburi není centrum Bangkoku, ale cizinců je tu spousta. Je tu most přes řeku Kwai. Něco jako Kutná Hora. Nebo Český Krumlov. Pořád mě tu mají rádi. Ale já je mám pořád rád také.

Majitel stánku
Jeho manželka v kuchyni smaží kuře
Laap s rýží
Půlka zákazníků si mě fotí mobily. Budu na mnoha thajských faceboocích…