Plavu si s delfíny a želvami

Říká se, že šnorchlování na Bandách je jako potápění kdekoli jinde. Nevím, nikdy jsem se nepotápěl. Ale když si nasadím jen brýle a šnorchl a strčím hlavu pod vodu, připadám si jak ve filmu od Jacques-Yves Cousteau.

Vlastně, kam se hrabe Cousteau. Stačí si odpoledne lehnout na konec mola v přístavu v Bandaneira a chvíli koukat do vody. Hejna prchavé vřeténky mandarín. Ale to prý nic není – a tak další den ráno pluju na výlet na ostrov Hatta. Cestou potkáváme desítky delfínů. V libovolný okamžik napočítám dvacet ploutví nad vodou. Kdoví kolik pod hladinou. Lehám si na příď a koukám do vody. Plavou spolu s lodí, ale jsou mnohem rychlejší. Vždy se jen mihnou kolem a jsou daleko vepředu. Skočím za nimi do vody, ale než si stihnu nasadit masku, jsou pryč. Když zadržím dech, slyším je pískat.

Zakotvíme u pláže na severu ostrova. Hned před nejospalejší tropickou vesnicí jakou jsem kdy viděl. Pochopitelně, co by se tu dělo. Hatta, dříve známá také jako Rozengain, nemá ani žádnou historii. Ani muškátový oříšek se tu nikdy nepěstoval. Největší pozdvižení za posledních tisíc let tu způsobil svérázný anglický kapitán Courthope, když tu na začátku 17. století vyvěsil britskou vlajku jen proto, aby trochu rozzuřil Holanďany, kteří souostroví tou dobou ovládali.

Zato má Hatta kolem té pláže s nejospalejší vesnicí jeden z nejspektakulárnějších korálových útesů v Asii. Zářivě barevný, s korálovým mostem a srázem, co padá do padesátimetrové hloubky. Jako bych plaval obrovským akváriem plným rybiček – jsou tu podezřele velcí ostenci Picassovi i chřestiví, napoleóni (pyskoun obrovský) i titěrní mořští koníci. Proplouvám hejny barakud, v hloubce občas zahlédnu plavat obří kožatky (kožatka velká je největší mořská želva, dorůstá až 2 m). S trochou štěstí prý uvidím i žraloky. Většinou se tu objevují ti neškodní černoploutví, ale sem tam sem zabloudí i žraloci spanilí nebo čtyřmetroví kladivouni… Ale zdá se, že své dnešní stěstí jsem vyčerpal setkáním s delfíny ;)

PS: Obvyklá viditelnost pod vodou tu je 50 m, když po dešti klesne jen na 30 m, ani nelezte do vody ;)

Korál na serveru ostrova Hatta
Korál na serveru ostrova Hatta
Pláž na serveru ostrova Hatta
Moře na severu ostrova Hatta
Banda Neira a Gunung Api