Nejlepší zelené curry s hovězím v Thajsku

Je pár minut před polednem a v restauraci Sanguan Sri v centru Bangkoku není jediné volné místo. Přitom to tu vypadá jako v podnikové kantýně. Nízký strop. Levné skládací židle. Ještě levnější stoly bez ubrusu. Ty nejobyčejnější talíře a příbory. Menu zatavené v plastu. S přelepenými cenami napsanými rukou. Na ničem z toho nezáleží. Tady dělají nejlepší zelené curry s hovězím, jaké jsem kdy jedl. Jen ho dělají jen jeden den v týdnu.

Restaurace se schovává pár kroků od stanice nadzemky Phloen Chit. V přízemním domku za oprýskaným plotem. S nenápadným vývěsním štítem, který je jen v thajštině. Jako by ji tu mezi mrakodrapy někdo zapomněl. Otevřela v roce 1970 a od té doby se tváří, že se jí okolní změny netýkají. Nevypadá, že by to strávníkům vadilo. Nechodí se kvůli interiéru, který se za těch 50 let nezměnil. Chodí sem kvůli jídlu. Já si dal:

Zelené curry s hovězím kaeng khiaw waan, แกงเขียวหวานเนื้อ

Thajské kaeng khiaw waan doslova znamená „curry zelené sladké“. Často by se ale mělo spíš nazývat „curry zelené přeslazené“. Kuchaři do něj rádi sypou hromady cukru. Ale správně přidává jen špetka palmového cukru – a sladkost má pocházet hlavně z hustého kokosového mléka a cibule v pastě. A přesně tak tomu v Sanguan Sri je.

I vše ostatní je perfektní. Hluboká chuť a vůně curry pasty zřetelně do jednoho celku propojuje zelené chilli, lístky kafrové limetky, thajskou bazalku a citrónovou trávu. Pevný základ česneku, pasty z fermentovaných krevet, římského kmínu a koriandru. K tomu kousky skoro-se-rozpadajícího šťavnatého vepřového. Miniaturní thajský lilek s krémovou dužinou. Tohle je prototyp zeleného curry. Takové by měli vařit všude.

Zelené curry s hovězím se v Sanguan Sri objevuje jen na čtvrtečním poledním menu. Přijde na ฿100 – což je cca dvakrát tolik, než byste zaplatili někde u stánku na ulici. Ale za nejlepší zelené curry v Thajsku je zatraceně dobrá cena.

Čínské kale s nasolenou rybou na woku kana pla khem, คะน้าปลาเค็ม

Čínské kale (nebo také čínská brokolice, kai lan) smažené na woku s nasolenou rybou. Chuťově vyvážené. Nasolené ryby dost na to, aby ochutila zeleninu. Zároveň ne příliš, aby uzurpovala všechnu chuť. Kale uvařené tak akorát, se svěže zelenou chutí a přiměřeně křupavé. Snad jen nakouřená vůně jídla smaženého na rozpáleném woku chyběla. Ale i tak to bylo dobré.

Zároveň jediné zklamání v Sanguan Sri. Že jsem kana pla khem až do teď chválil? Problém je, že šlo spíš o takový dobrý standard. V porovnání s ostatními jídly moc nezářilo. Doporučil bych kale vynechat a raději ochutnat víc denních specialit – ale je také možné, že se to kuchařovi zrovna nějak nepovedlo. Kana pla khem je totiž jedno z jídel, pro která je restaurace známá. Z normálního menu za ฿80.

Dokřupava smažená ryba s chilli prik king pla chon thot krop, พริกขิงปลาช่อนทอดกรอบ

Nasekané kousky rybího masa (snakehead, hadohlavec) usmažené v oleji krásně dokřupava. Lehce obalené v sladké chilli omáčce se zázvorem. Posypané trochou roztrhaných lístků kafrové limetky. Na první ochutnání sladké a křupavé, pak následuje příjemně kontrasní palčivost zázvoru a ostrost chilli. Z normálního menu za ฿100.

Kokosová rýže s papájovým salátem khao man som tam, ข้าวมันส้มตำ

Rýže uvařená v kokosovém mléce se salát z nezralé papáji a vlasovým vepřovým, syrovou zeleninou a chilli pastou. Další ze čtvrtečního poledního menu. Starý tradiční thajský recept. Papájový salát (som tam) je výrazně civilizovanější, než dostanete někde v Severovýchodním Thajsku. Nebo i u libovolného stánku v Bangkoku. Nevím, jestli bych ho samotný pochválil. Ale v kombinaci s chilli pastou, vlasovým vepřovým a syrovou zeleninou je to velmi osvěžující jídlo. Lehce nasládlá jasmínová rýže uvařená v kokosovém mléce to perfektně doplňuje. Ovocně kyselé, nenápadně sladké, čerstvě křupavé a příjemně ostré. Ze čtvrtečního menu za ฿70.

Co mají v Sanguan Sri v ostatní dny

(V tabulce neuvádím všechna jídla na daný den, jen ta doporučená.)

po
  • massaman curry s kuřetem massaman kai, มัสหมั่นไก่
út
  • fermentované rýžové nudle (khanom jeen) vařené v kokosovém mléce servírované s vejcem natvrdo, limetkou, sušenými krevetami, ananasem a rybími knedlíčky; starý thajský recept, vzácnost khanom jeen sao nam (ขนมจีนซาวน้ำ)
  • červené curry s grilovanou kachnou kaeng phet pet yang, แกงเผ็ดเป็ดย่าง
st
  • curry s grilovaným vepřovým a listy kasia kaeng kee lek muu yang, แกงขี้เหล็กหมูย่าง
  • zelené curry s rybími knedlíčky kaeng khiaw waan lukchin pla krai, แกงเขียวหวานลูกชิ้นปลากราย
čt
  • zelené curry s hovězím kaeng khiaw waan neua แกงเขียวหวานเนื้อ
  • kokosová rýže s papájovým salátem, vlasovým vepřovým, syrovou zeleninou a chilli pastou; starý thajský recept, vzácnost khao man som tam, ข้าวมันส้มตำ
  • zelené curry s vepřovými žebry kaeng khiaw waan sikhong muu, แกงเขียวหวานซี่โครงหมู)
  • červené curry s grilovanou kachnou kaeng phet pet yang, แกงเผ็ดเป็ดย่าง
so
  • zelené curry s rybími knedlíčky kaeng khiaw waan lukchin pla krai, แกงเขียวหวานลูกชิ้นปลากราย

Budete-li v Bangkoku během období horka (cca duben až květen), v Sanguan Sri dělají studené khao chae (ข้าวแช่). Jinak těžko dostupná specialita thajské královské kuchyně. Rozhodně doporučuju se zastavit a ochutnat.


PS: Jen pár dní poté, co jsem si v Sanguan Sri pochutnával na zeleném curry, dostala restaurace ocenění Bib Gourmand od Michelinu.

Restaurace Sanguan Sri se skrývá v přízemním domku s nenápadným vývěsním štítem (jen v thajštině)

Prakticky

Adresa
59/1 Witthayu Rd, Pathum Wan, Bangkok, Thajsko (5 minut pěšky od stanice BTS Ploen Chit)
Otevírací doba
Po–So 10.00–15.00 (hosté začínají přicházek kolem jedenácté, v poledne bývá plno a nedostanete stůl; později už můžou být některá jídla vyprodaná; nejlepší je to tedy na brzký oběd)
Ceny
50–100 THB za jídlo, porce nejsou velké – což je výhoda, páš můžete ochutnat víc věcí; moje hostina vyšla na 372 THB (2 THB za bezedný ledový čaj)