Tom yam kung s nudlemi v Pe‑Aor

Petchaburi soi 5 je jedna z nejlepších ulic na pouliční jídlo v Bangkoku. V přízemí snad každého domu je nějaká restaurace. Nejlepší je přijít večer, kdy mají otevřeno všechny a ještě k nim přibudou stánky se sladkostmi, ovocem a thajských čajem. Uprostřed uličky, která soi 5 spojuje se soi 7, najdete restauraci Pe-Aor (ร้านพี่อ้อ).

Pe-Aor se v posledních letech proslavila svými nudlemi v polévce tom yam. Tom yam je ostrá kyselá thajská polévka. Jejím základem je vývar a citrónová tráva, lístky kafrové limetky, galangal, limetková šťáva, rybí omáčka a čerstvé červené thajské chilli papričky. Někdy se přidávají i rajčata pro lepší barvu. Nejčastěji se dělá s krevetami, plody moře nebo kuřetem. Tradičně se servíruje s rýží jako přílohou. Nudle – jako v Pe-Aor – jsou spíš moderní vynález.

Já si objednal tom yam kung sen lek – tedy tom yam s krevetou a úzkými nudlemi. (Objednávka je v Pe-Aor jednoduchá. Mají tu anglické menu s obrázky a cenami a personál umí trochu anglicky.) Za pár minut jsem to měl na stole. V hipstersky čtvercové černé misce jasně zářila oranžová polévka s velkými oky tuku. S obří sladkovodní krevetou na vrchu. S pár lístky nasekaného čerstvého koriandru.

Kreveta sice byla jen jedna, ale zato přes celý talíř (pokud by vám jedna nestačila, můžete si objednat extra další). Její maso bylo krásně voňavé a sladké – ale byla zbytečně moc uvařená a maso tak o něco tužší. Polévka byla krémová jak má být, i když ta krémovost byla trochu dohnaná neslazeným kondenzovaným mlékem. Tohle v Thajsku podezřele populární „vylepšení“ původní tom yam receptury mi obvykle moc radosti nedělá, ale v Pe-Aor to celkem umí. Radost mi ale naopak udělalo, že polévka byla zahuštěná krevetí hepatopankreas – nebo neodborně takovým tím tekutým slizem z krevetích hlav. Možná to zní strašidelně, ale nebojte, tehle sliz je považován za delikatesu – a zdaleka nejen v Asii (Francouzi s tím zahušťují bisque, používá se k dochucení omáček apod.). Polévce propůjčuje bohatou sladkou chuť krevet – i když v Pe-Aor chutnala ze všeho nejvíc kysele a krevetovost i chuť ostatních ingrediencí se nějak ztrácela.

Možná to zní, že tom yam v Pe-Aor není nic moc. Vždyť mám takovou hromadu výhrad. Ale základní porce je za 60 THB. A to je slušná cena. Zvlášť za obří sladkovodní krevetu. Jen to není „nejlepší tom yam v Bangkoku“, jak se vytahují. Přes celé město sem jen kvůli němu nejezděte. Ale jste-li někde poblíž a máte-li rádi tom yam, určitě vyzkoušejte.

Pe-Aor nepřehlédnete – restaurace je zvenku bohatě oblepena nápis „Pe-Aor“ a „Nejlepší tom yam v Bangkoku“.

Prakticky

Adresa
68/51 Soi Petchaburi 5 (ulička mezi soi 5 a 7), Phaya Thai, Ratchathewi, Bangkok
Otevírací doba
každý den 10.00–21.00
Ceny
tom yam s nudlemi a jednou velkou krevetou 60 THB