Ultimátní mango s lepivou rýží v Kor Panich

Je-li pro vás sladké vepřové v rýžovém těstíčku se zeleným chilli jako dezert příliš dobrodružné a hoblovaný led s barevným sirupem příliš moderní, bude pro vás tradiční lepivá rýže s kokosovým mlékem a mangem to pravé. Jen si ji nedávejte u stánku na bangkokské ulici Khao San. Tam mají snad tu nejhorší, jakou v Thajsku najdete. Naštěstí jen deset minut pěšky odtamtud dostanete snad tu nejlepší.

Lepivá rýže s mangem (ข้าวเหนียวมะม่วง, khao niao mamuang) se jí po celé Jihovýchodní Asii. Její původ je ale v Thajsku. Kor Panich na Thanon Tanao naproti náměstí Phraeng Phuton ji už přes 80 let dělá doslova královskou. Recept údajně pochází z kuchyně Královského paláce. Okoukala ho tam babička stávajících majitelů, když tam pracovala. Kor Panich není žádná cukrárna na zevlování. Skoro všechnu rýži prodávají „s sebou“. Na kila. Jediné místo k sezení v malém obchodě je na lavici naproti pultu. Nenechte ze zastrašit a objednejte „khao niao mamuang“.

Dostanete talíř s kopečkem rýže přelitý slaným kokosovým krémem, posypaný fazolemi mungo. S nakrájeným žlutým mangem vyrovnaným vedle. Když ochutnáte, pochopíte, proč je Kor Panich tak oblíbený. Rýže je sladká, ale ne přeslazená. Není rozvařená, jednotlivá zrníčka jsou jasně patrná a skoro by se dalo říct, že rýže je uvařená al dente – ale zároveň je krásně krémová. Slaný kokosový krém podporuje ostatní chutě a perfektně pasuje k mangu. To je přesně zralé, měkké, nádherně šťavnaté. Patří k těm nejsladším, jaká najdete. Křupavé smažené fazole mungo nenápadně upozorňují na úžasnou krémovost dezertu.

Kor Panich dělají jen samotnou kokosovou rýži. Mango pochází z jednoho ze tří stánků na chodníku před obchodem. Už přes 30 let je provozují ty stejné tři Thajky. A v mangu se opravdu vyznají. Řekněte jim, kdy mango plánujete sníst, a vyberou vám takové, které bude tou dobou zralé tak akorát. Čas rozlišují na hodiny. Jeden kus přijde na ฿100. Možná se vám to zdá drahé, ale rozdíl v kvalitě je víc než zřejmý. A navíc, ani zdaleka to není nejdražší mango v Bangkoku. Na Thong Lor jsem viděl i kus za ฿250.

Na chodníku před Kor Panich už přes 30 let prodávají mango tři stejné Thajky
V mangu se opravdu vyznají – řekněte, kdy mango plánujete sníst, a dostanete takové, které bude tou dobou zralé tak akorát

Prakticky

Adresa
431 Thanon Tanao, Phra Nakhon, Bangkok, Thajsko (přímo naproti východnímu vstupu na náměstí Phraeng Phuthon)
Otevírací doba
Po–So, 07.00–19.00
Ceny
mango s lepivou rýží 100 THB