Restaurace Khao Tom Bawon: východní Kanton v Bangkoku

Restaurace Khao Tom Bawon (ข้าวต้มบวร) už přes 65 let vaří khao tom. To je čínská kuchyně pocházející z oblasti Teochew ve východním Kantonu spojená s výrazným thajským vlivem – převážně jídla restovaná na woku ze surovin typických pro thajskou kuchyni, ale spíš jen pikantní než ostré a více mastné. Podávané s rýžovou polévkou khao tom, po které tahle kuchyně dostala svůj název.

Khao Tom Bawon najdete v Banglamphu. Ve starém Bangkoku. Kousek od řeky. Přes křižovatku od důležitého buddhistického chrámu Bowonniwet. Jen pět minut chůze od známé baťůžkářské ulice Khao San. Přesto jsem tam snad nikdy na žádného cizince nenarazil. Možná za to může nenápadný vchod do restaurace. Páč pokud byste o ní nevěděli, asi byste ji bez povšimnutí přešli. Vypadá to, že lezete k někomu domů. Pravda, domů k někomu, kdo vyrábí klobásy a smaží vepřové.

Vchod je celý obležený připraveným jídlem

Vejdete dovnitř a ocitnete se v bludišti plném jídla. Vlevo je hlavní jídelna a za ní ještě menší klimatizovaná. Stoly jsou ale i po všech chodbách a za každým rohem. Jak se Khao Tom Bawon rozrůstal, přilepovali majitelé kusy okolních domů. Vše čistě funkční. Kachlíková podlaha. Kachlíkové stěny. Nerezové stoly a stoličky. Plastové talíře. Snad jediná dekorace je starý kalendář s portrétem krále na zdi u vchodu. Panuje tu dobře organizovaný divoký zmatek. Než si vás obsluha všimne a donese vám jídelníček, bude to dobře 10 minut trvat. A rozhodně to není tím, že by se poflakovala.

Ač v Bangkoku, je Khao Tom Bawon naprosto ukázkovou čínskou restaurací. Číňané říkají, že každá dobrá restaurace musí být rènao 热闹. 热 znamená horko, ale používá se i ve významu energie. Nao 闹 je výraz pro hluk nebo rámus, ale může to být i živo.

Typicky čínské je i menu. Tlustá bichle. Najdete v ní snad libovolné čínské thajské jídlo, na které si vzpomenete. Pravda, platí to jen pro thajskou verzi. V té anglické některá zajímavější chybí – např. puu khai dong yam za 350 THB (chlazený salát ze syrového kraba s jikrami) – ale zase v ní jsou ke všemu obrázky. I tak budete moct vybírat z desítek pokrmů. Od všelijaké restované zeleniny, přes saláty až po masa a čínské klobásy.

Křupavé vepřové osmažené s chilli pastou, chilli a bazalkou

Poměrně neobvyklá a přitom vychytaná variace na typicky thajské phat kaphrao. Z něj si bere chilli a bazalku a způsob přípravy, tedy rychlé osmahnutí na woku. Místo obvyklého mletého masa používají v Khao Tom Bawon křupavé vepřové (bůček usmažený v oleji do křupava) nakrájené na velké kusy. K tomu chilli pasta, která chuť paradoxně zjemňuje – a spousta chutí nasáklého oleje. Za ฿100.

Yam khai khem (ยำไข่เค็ม)

Jako salát jsem si dal yam khai khem: nasolená vejce se zálivkou z limetkové šťávy, cukru a rybí omáčky, se syrovou červenou šalotkou a čerstvým, jen lehce pálivým chilli. Vejce slaná tak akorát, zálivka přesně vybalancovaná – ani moc kyselá, ani ne zbytečně sladká. Celek osvěžující a zároveň díky vejcím (zejména žloutkům) příjemně zakulacený. Yam skvěle kontrastoval s tučnějším křupavým vepřovým.

Pak boong fai daeng (ผักบุ้งไฟแดง)

Phak bung je druh vodní povijnice (patří mezi svlačce). Možná ji znáte pod anglickým názvem (water) morning glory. V Jihovýchodní Asii je to oblíbená zelenina. Nejčastěji se připravuje narychlo na woku s nahrubo nasekaným česnekem a pastou fai daeng (slaná pasta z fermentovaných sójových bobů, podobná japonské červené pastě miso). Přesně tak jsem si ji objednal. Dostal jsem hromadu zelených tak akorát orestovaných listů s pěkně křupavými stonky. Pasta ze sójových bobů dávala jídlu nenápadně pikantní chuť s až sýrovými tóny. To celé s lehce kouřovou vůní woku. Dobře provedená klasika. Za ฿40.


Jako přílohu si můžete dát khao suay nebo khao tom. Khao suay doslova znamená „krásná rýže“ a je to obyčejná thajská jasmínová dušená rýže. Khao tom je zajímavější – a doporučená – varianta. Doslova „vařená rýže“. Ve skutečnosti je lehce rozvařená a podává se ve vodě, v která se vařila a která je přirozeně zahuštěná škrobem vyvařeným z rýže. Možná to zní podezřele, ale tahle rýžová „kaše“ se náramně hodí k slaným výrazně kořeněným mastným jídlům, jaká Khao Tom Bawon servíruje. Obě rýže stojí po 10 THB. (Kromě rýže se k jídlům khao tom náramně hodí pivo ;)

PS: Počítejte s tím, že než si vás obsluha všimne a donese vám menu, bude to chvíli trvat. Bude-li zrovna frmol, třeba i 15 minut. Stejně tak s placením.


V páře se hřeje ryba se zázvorem, vepřové nožičky a žraločí knedlíčky
Klobásy a křupavý vepřový bůček (moo krop, หมูกรอบ )

Khao Tom Bawon (ข้าวต้มบวร)

Adresa
243 Thanon Phra Sumen, Wat Bowon Niwet, Phra Nakhon, Bangkok
Otevírací doba
každý den 16.00–03.00 (nejlepší na večeři, později už některá jídla nejsou; mezi 18.30 a 19.30 velmi populární, budete muset čekat na stůl třeba půl hodiny; nejlepší na brzkou večeři)
Ceny
mají anglické menu s obrázky a cenami